Nisan 26, 2022

Bitcoin (BTC) Nadir Görülen Bir Sinyal Verdi!

Grafikteki yeni teknik verilere göre Bitcoin (BTC) tarihsel olarak fiyatta %50 düşüşe neden olan bir nadir sinyal verdi.

Koinfinans.com tarafından bildirildiği üzere 25 Nisan tarihinde bir tweet paylaşan popüler hesap Nunya Bizniz, BTC/USD paritesinde iki öncemli hareketli ortalamadan bir uyarı sinyali gördüğünü belirtti.

Analiste göre Bitcoin fiyatı bu düşüşten kurtulmak için 6 ay gibi uzun bir zamana ihtiyaç duyabilir. Bitcoin, şimdiye kadar yalnızca üç kere 20 haftalık ve 50 haftalık hareketli ortalamaları (WMA’lar) düşüş eğilimine girdi.

Bu düşüş ilk bakışta oldukça zararsız gibi görünse de, 2014’ün sonlarında ve 2018’in sonlarında gerçekleştikten sonra BTC/USD paritesinde %50’den fazla değer kaybı yarattı.

Her ikisi de Bitcoin’in dört yıllık yarılanma döngülerinde benzer noktalara geldi ve zamanın biraz ilerisinde olsa da, 3.100 dolarda dibe vuran 2018 düşüşünden bu yana neredeyse uzun zaman geçti.

Deneyimli analist ve makro yatırımcı Tuur Demeester ise, “Bu grafiğin geçerli paralellikler çizdiğini düşünüyorum” yorumunu paylaştı.

“Bitcoin bu sefer bu sinyallere teslim olmaz ve 35.000 dolarlık seviyeyi tutabilirse, bu inanılmaz bir yükseliş işareti olacaktır. Ancak temel senaryom, küresel piyasaların ne kadar zayıf göründüğü göz önüne alındığında, aşağı yönlü bir düşüş ve 3-6 aylık fiyat toparlanması olacağıdır.”

Bitcoin fiyat grafiği

Mart ayının ortasında, 20-WMA, 50-WMA’nın altına düştü, Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan veriler, grafikçiler arasında yaygın olarak “death cross” olarak bilinen harekette. Adına rağmen, fenomen her zaman önemli kayıplarla sonuçlanmadı.

Doların Güçlenmesi Şüpheleri Arttırıyor

Bitcoin için uzun süreli bir fiyat zayıflığı dönemi üzerinde fikir birliği oluşmaya devam ediyor ve bu, yoğun bir şekilde ilişkili küresel borsalarda bir düzeltme ile uyumlu olması gerekiyor.

ABD dolarının Federal Rezerv’in enflasyonla mücadele manevraları karşısındaki gücü, iki yıllık likidite baskısından sonra bir şok tahmin edenler için önleyici bir uyarı işareti olarak da odakta bulunuyor.

Analist Dylan LeClair, 24 Nisan’da konuyla ilgili yeni bir tweet dizisinde “DXY onlarca yılın en yüksek seviyelerine yaklaşıyor” yorumunu paylaştı.

“USD, finansal koşulları sıkılaştırarak yabancı fiat para birimleri karşısında güçlenmeye devam ediyor. Tasarım gereği, tarihsel olarak aşırı kaldıraçlı bir ekonomik sistem için bir kırılma noktası yaklaşıyor.”

Dolar endeksi

LeClair için bu durum, BTC sahipleri için çok kısa vadeli bir acı, uzun vadeli bir kazanç durumunu temsil ediyor. İyileşme, enflasyonu düşüren parasal sıkılaştırmayı uzun süre sürdüremeyecek olan Fed’in bir “dönüşü” yoluyla gelecek.

“Herhangi bir sürekli parasal sıkılaştırma dönemini derin bir küresel durgunluk izleyeceğinden, Fed sonunda gevşemeye geri dönmek zorunda kalacak.”

Ukrayna’daki savaştan kaynaklanan tedarik zinciri problemleri ve Çin’deki karantina haberleri, bu küresel borçluluk seviyesi = egemen temerrütler. BTC uçacak.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.