Mayıs 13, 2024

Japon Devi Ekonomik Sorunlardan Kaçınmak için O Kripto Paradan Aldı!


Tokyo merkezli kripto yatırım ve danışmanlık şirketi Metaplanet Inc. Japonya’da devam eden ekonomik sıkıntılara yanıt olarak stratejik hazine rezerv varlığı olarak Bitcoin varlıklarını benimsediğini duyurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Bu hamle, Japonya‘da süregelen ekonomik baskılara, özellikle de yüksek devlet borcu seviyelerine, uzun süreli negatif reel faiz oranlarına ve sonuç olarak zayıf yene doğrudan bir yanıttır” yorumu dikkat çekti.

Uluslararası Para Fonu‘na (IMF) göre şu anda %254,6 ile gelişmiş ülkeler arasında en yüksek devlet borcu/GSYİH oranına sahip olan Japonya ekonomik zorluklar yaşıyor. Reuters’in haberine göre bu durum, hükümetin Mart ayında faiz oranlarını yükseltme kararına rağmen Japon yeninin geçen ay 34 yılın en düşük seviyesine inmesine katkıda bulundu.

Şirket, Bitcoin’in fiat para birimleri karşısında değer kazanan “egemen olmayan bir değer deposu” sağladığını söyledi.

Metaplanet, “Bitcoin’in para politikası 2140’a kadar katı bir şekilde belirlenmiştir ve bu da onu hem parasal metallerden hem de merkezi geliştirici ekiplerinin kaprislerine göre işletilen rakip kripto projelerinden ayırmaktadır” diye yazdı. “Sadece 21.000.000 bitcoin olacak.”

Metaplanet açıklamasında, Bitcoin rezervlerini büyütmek için sermaye piyasası araçlarının “tüm enstrümanlarını” kullanmayı hedeflediğini de ekledi. Bitcointreasuries.net’in verilerine göre şirket 10 Mayıs itibariyle 117,7 BTC’ye (7,2 milyon dolar) sahip.

Kaynak : The Block

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?