Editörün Seçtikleri Ne Nedir?

Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

single-image

Bitcoin,merkezi bir kuruluşla veya bir banka ile ilişiği olmayan dijital ortamda yaratılmış dijiital bir para birimidir.

Bitcoin’i çevreleyen karışıklığın bir kısmını kesmek için, onu iki bileşene ayırmamız gerekir.

Bir yandan, dijital bir kavramın sahipliğini temsil eden bir kod parçacığı olan bitcoin-token var. Öte yandan, bitcoin token’in dengelerini tutan bir dağıtılmış ağ olan bitcoin-protokol’u var. Her ikisi de “bitcoin” olarak adlandırılır.

Sistem, banka veya ödeme ağ geçidi gibi merkezi bir makamdan geçmeden kullanıcılar arasında ödeme yapılmasını sağlar. Elektronik olarak oluşturulur ve düzenlenir. Bitcoinler, dolar ya da avro gibi basılmamaktadır. Özgür yazılım kullanarak dünyanın her yerinden bilgisayar tarafından üretilmektedir.

Geleneksel para birimlerinin bazı özelliklerini paylaşan, kriptografiye dayalı doğrulama ile büyüyen bir varlık sınıfı, bugün kripto para birimleri dediğimiz şeyin ilk örneğiydi.

Bitcoin Anlık Değeri

Bitcoin’i kim yarattı?

Satoshi Nakamoto adını taşıyan bir yazılım geliştiricisi, matematik kanıtı temel alan bir elektronik ödeme sistemi olarak 2008 yılında bitcoin önermiştir. Buradaki amaç, elektronik olarak güvenli, doğrulanabilir ve değişmez bir şekilde aktarılabilecek herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız bir değişim aracı yaratmaktı. Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğu ise hala bilinmiyor.

Geleneksel para birimlerinden farkı nedir?

Her iki taraf da istekliyse, Bitcoin elektronik olarak ödeme yapmak için kullanılabilir. Bu anlamda, dijital olarak da satılan geleneksel dolar, euro veya yen gibi. 

 Ancak, bazı hükümleri dijital para birimlerinden farklıdır:

1 – Yerelleşme

Bitcoin’in en önemli özelliği, merkezsizleştirilmesidir. Tek bir kurum, bitcoin ağını kontrol etmez.

Bir grup gönüllü kodlayıcı tarafından sürdürülür ve dünyaya yayılmış adanmış bilgisayarlardan oluşan açık bir ağ tarafından işletilir. Bu, bankaların veya devlet kurumlarının paralarının üzerinde sahip olduğu kontrollerden rahatsız olan bireylerden ve gruplardan oluşur.

Bitcoin, kriptografi ve ekonomik teşviklerin ustaca bir kombinasyonu ile elektronik para birimlerinin (dijital varlıkların kolayca kopyalanıp yeniden kullanılabilmesi) “çift harcama problemini” çözmektedir. Elektronik geleneksel para birimlerinde, bu işlev bankalar tarafından yerine getirilmekte ve bu da onları geleneksel sistem üzerinde kontrol etmektedir. Bitcoin ile, işlemlerin bütünlüğü, hiç kimsenin sahip olmadığı dağıtılmış ve açık bir ağ tarafından sürdürülür.

2 – Sınırlı tedarik

Geleneksel para birimleri (dolar, avro, yen vb.) Sınırsız bir arza sahiptir. Merkez bankaları istedikleri kadar ihraç edebilir ve bir para biriminin değerini diğerlerine göre manipüle edebilirler. Paranın sahipleri (ve özellikle az alternatifli vatandaşlar) masrafları karşılar. Diğer taraftan, bitcoin ile tedarik, temel algoritma tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilir. Her saat başı az sayıda yeni bitcoin damlıyor ve maksimum 21 milyona ulaşana kadar azalan bir oranda devam edecek. Bu, bitcoin’i bir varlık olarak daha cazip hale getirir. Teoride, talep büyüdükçe ve arz aynı kalırsa, değer artacaktır.

3 – Nickname

Geleneksel elektronik ödemelerin göndericileri genellikle tanımlanırken (doğrulama amacıyla ve kara para aklama ve diğer yasalara uymak için), teoride bitcoin kullanıcıları yarı anonimlik içinde çalışırlar. Merkezi bir “doğrulayıcı” olmadığından, kullanıcıların başka bir kullanıcıya bitcoin gönderirken kendilerini tanımlamaları gerekmez. Bir işlem talebi sunulduğunda, protokol gönderenin gerekli bitcoine sahip olduğunu ve gönderilme yetkisinin olduğunu onaylamak için önceki tüm işlemleri kontrol eder. Sistemin kimliğini bilmesi gerekmez.

Pratikte, her kullanıcı kendi cüzdanının adresi ile tanımlanır. İşlemler, biraz çaba ile bu şekilde takip edilebilir. Ayrıca, kolluk, gerekirse kullanıcıları tanımlamak için yöntemler geliştirmiştir.

Ayrıca, borsaların çoğu bitcoin satın alınmasına veya başka bir şekilde izlenebilmesine olanak tanıyan bitcoin satın alma veya satmalarına izin verilmeden önce müşterileri üzerinde kimlik kontrolleri yapmaları için zorunludur. Ağ şeffaf olduğundan, belirli bir işlemin ilerlemesi herkes tarafından görülebilir. Bu, bitcoin’i suçlular, teröristler veya para aklayanlar için ideal bir para birimi haline getirmez.

4 – Değişmezlik

Geleneksel elektronik işlemlerden farklı olarak, bitcoin işlemleri tersine çevrilemez. Çünkü “tamam, parayı iade et” diyebilecek merkezi bir “yargıç” yoktur. Ağda bir işlem kaydedilirse ve bir saatten fazla bir süre geçtiyse, değiştirilemez. Bu biraz rahatsız edici olsa da, bitcoin ağındaki herhangi bir işlemin kurcalanamayacağı anlamına gelir.

5 – Bölünebilirlik

Bitcoinin en küçük birimi satoshi olarak adlandırılır. Bu, bir yüz milyon sentlik bir bitcoin (0.00000001) – bugünün fiyatlarında, yaklaşık yüzde yüz cent. Bu, geleneksel elektronik paranın yapamayacağı mikro-işlemlere olanak sağlayabilir.

Kaynak:Coindesk

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
17 Yorum
 1. Sefa 10 ay önce
  Cevapla

  Nazil kazanacağım yardımcı olurmusunuz

 2. Şevket 10 ay önce
  Cevapla

  Bitcoin nasıl kullanılır

  • İsmet KAÇMAZ 10 ay önce
   Cevapla

   Merhaba, bitcoin ile alışverişler yapabilirsiniz. Video oyunları, kitaplar, teknolojik aletler ve daha bir çok eşya satın alabilirsiniz. Şuanlık ödemelerinde bitcoin kabül eden siteler veya işletmelerden yapabilmektesiniz. Bunun ile ilgili konumuz yakında gelicektir.

 3. Murat yangın 9 ay önce
  Cevapla

  Merhaba bu gibi işlemler cep telefonuyla yapılırmı. ? Aydınlatır’sanız sevinirim….!

  • Birkan BİÇİCİ 9 ay önce
   Cevapla

   Evet, cep telefonunuz üzerinden kripto para borsaları aracılığıyla bitcoin alım-satımı yapabilirsiniz.

 4. Murat yangın 9 ay önce
  Cevapla

  Merhaba bu gibi işlemler cep telefonuyla yapılırmı. ? Aydınlatır’sanız sevinirim….!

 5. Erhan 7 ay önce
  Cevapla

  Türkiyede hangi bankada Bitcoin alabilirim

  • İsmet KAÇMAZ 7 ay önce
   Cevapla

   Merhabalar, Türkiye’de bankalarda Bitcoin satışı olmamaktadır. Bunun için Bitcoin borsalarından bitcoin alabilirsiniz bu borsalardan bazıları; Btctürk, koineks, paribu’dur.

 6. Gulten marangoz 5 ay önce
  Cevapla

  Peki alış verişi anladimda para olarak almak istersek alabiliyormuyuz birde mesela 150 dolarla bitcoine katılırsak nasıl para kazanıcam ben onu nasıl yapıcağını anlamadim

  • İsmet KAÇMAZ 5 ay önce
   Cevapla

   Merhaba, evet bitcoinlerinizi Türkiyedeki Bitcoin borsalarında bozdurup nakit olarak alabilirsiniz. Türk borsaları, Btctürk, koineks gibi borsalardan Bitcoin alabilir ve bozdurabilirsiniz. Bitcoin yatırımları oldukça riskli yatırımlardır ani yükselişlerde kar elde edebileceğiniz gibi ani düşüşlerde zararda edebilirsiniz, bu yüzden yorum yapmaktan kaçınıyoruz.

 7. ziya akduman 5 ay önce
  Cevapla

  bitcoin üzerinden biri ile iddaa bültennde yer alan maç oynadı ve ikramiye kazandım bu ikramiyeyi hesabıma geçmesi için 790 tl vergi damga pulu adı altında para talep ediliyor benden yasl mıdır güvenilir mi?
  acil bilgi verirseniz sevinirim.

  • İsmet KAÇMAZ 5 ay önce
   Cevapla

   Merhaba, maalesef bu tür konular hakkında bilgimiz bulunmuyor.Bu yüzden açıklama yapmaktan kaçınıyorum. Bu tür konular hasas konulardır dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 8. Hüseyin Özdemir 3 ay önce
  Cevapla

  Bu yorumlar beni ikna etmeye yetmiyor arkadaşın birisi soru soruyor cevap biz ona karisamiyoruz bunu anlamak çok zor

  • İsmet KAÇMAZ 3 ay önce
   Cevapla

   Merhaba, maalesef yatırım tavsiyeleri ve cevabını bilmediğimiz konulara yanıt veremiyoruz.

 9. Mehmet 2 ay önce
  Cevapla

  Bu bitcoin i aldıktan sonra kendiliğinden artacakmi yani nasıl bunun üzerinden para kazaniriz

  • İsmet KAÇMAZ 2 ay önce
   Cevapla

   Merhaba, Bitcoin’in fiyatı alıcılar tarafından belirlenmekte ve oynak olmaktadır, bu yüzden kesin bir şey söyleyemeyiz.

Bir Yorum Yaz

Eposta adresiniz yayınlanmayacak.

Bu yazılarımızı da beğenebilirsiniz