Bitcoin Nedir? Ne İşe Yarar?

33

Bitcoin,merkezi bir kuruluşla veya bir banka ile ilişiği olmayan dijital ortamda yaratılmış dijital bir para birimidir.

Bitcoin’i çevreleyen karışıklığın bir kısmını kesmek için, onu iki bileşene ayırmamız gerekir.

Bir yandan, dijital bir kavramın sahipliğini temsil eden bir kod parçacığı olan bitcoin-token var. Öte yandan, bitcoin token’in dengelerini tutan bir dağıtılmış ağ olan bitcoin-protokol’u var. Her ikisi de “bitcoin” olarak adlandırılır.

Sistem, banka veya ödeme ağ geçidi gibi merkezi bir makamdan geçmeden kullanıcılar arasında ödeme yapılmasını sağlar. Elektronik olarak oluşturulur ve düzenlenir. Bitcoinler, dolar ya da avro gibi basılmamaktadır. Özgür yazılım kullanarak dünyanın her yerinden bilgisayar tarafından üretilmektedir.

Geleneksel para birimlerinin bazı özelliklerini paylaşan, kriptografiye dayalı doğrulama ile büyüyen bir varlık sınıfı, bugün kripto para birimleri dediğimiz şeyin ilk örneğiydi.

Bitcoin Anlık TL Bazında Fiyat Değeri

Bitcoin (BTC)
0.75%
490,089.57
3,675.67
⇣ 486,979.84
12 Apr
⇡ 496,202.94

Bitcoin’i kim yarattı?

Satoshi Nakamoto adını taşıyan bir yazılım geliştiricisi, matematik kanıtı temel alan bir elektronik ödeme sistemi olarak 2008 yılında bitcoin önermiştir. Buradaki amaç, elektronik olarak güvenli, doğrulanabilir ve değişmez bir şekilde aktarılabilecek herhangi bir merkezi otoriteden bağımsız bir değişim aracı yaratmaktı. Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğu ise hala bilinmiyor.

Geleneksel para birimlerinden farkı nedir?

Her iki taraf da istekliyse, Bitcoin elektronik olarak ödeme yapmak için kullanılabilir. Bu anlamda, dijital olarak da satılan geleneksel dolar, euro veya yen gibi. 

 Ancak, bazı hükümleri dijital para birimlerinden farklıdır:

1 Yerelleşme

Bitcoin’in en önemli özelliği, merkezsizleştirilmesidir. Tek bir kurum, bitcoin ağını kontrol etmez.

Bir grup gönüllü kodlayıcı tarafından sürdürülür ve dünyaya yayılmış adanmış bilgisayarlardan oluşan açık bir ağ tarafından işletilir. Bu, bankaların veya devlet kurumlarının paralarının üzerinde sahip olduğu kontrollerden rahatsız olan bireylerden ve gruplardan oluşur.

Bitcoin, kriptografi ve ekonomik teşviklerin ustaca bir kombinasyonu ile elektronik para birimlerinin (dijital varlıkların kolayca kopyalanıp yeniden kullanılabilmesi) “çift harcama problemini” çözmektedir. Elektronik geleneksel para birimlerinde, bu işlev bankalar tarafından yerine getirilmekte ve bu da onları geleneksel sistem üzerinde kontrol etmektedir. Bitcoin ile, işlemlerin bütünlüğü, hiç kimsenin sahip olmadığı dağıtılmış ve açık bir ağ tarafından sürdürülür.

2 – Sınırlı tedarik

Geleneksel para birimleri (dolar, avro, yen vb.) Sınırsız bir arza sahiptir. Merkez bankaları istedikleri kadar ihraç edebilir ve bir para biriminin değerini diğerlerine göre manipüle edebilirler. Paranın sahipleri (ve özellikle az alternatifli vatandaşlar) masrafları karşılar. Diğer taraftan, bitcoin ile tedarik, temel algoritma tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilir. Her saat başı az sayıda yeni bitcoin damlıyor ve maksimum 21 milyona ulaşana kadar azalan bir oranda devam edecek. Bu, bitcoin’i bir varlık olarak daha cazip hale getirir. Teoride, talep büyüdükçe ve arz aynı kalırsa, değer artacaktır.

3 – Nickname

Geleneksel elektronik ödemelerin göndericileri genellikle tanımlanırken (doğrulama amacıyla ve kara para aklama ve diğer yasalara uymak için), teoride bitcoin kullanıcıları yarı anonimlik içinde çalışırlar. Merkezi bir “doğrulayıcı” olmadığından, kullanıcıların başka bir kullanıcıya bitcoin gönderirken kendilerini tanımlamaları gerekmez. Bir işlem talebi sunulduğunda, protokol gönderenin gerekli bitcoine sahip olduğunu ve gönderilme yetkisinin olduğunu onaylamak için önceki tüm işlemleri kontrol eder. Sistemin kimliğini bilmesi gerekmez.

Pratikte, her kullanıcı kendi cüzdanının adresi ile tanımlanır. İşlemler, biraz çaba ile bu şekilde takip edilebilir. Ayrıca, kolluk, gerekirse kullanıcıları tanımlamak için yöntemler geliştirmiştir.

Ayrıca, borsaların çoğu bitcoin satın alınmasına veya başka bir şekilde izlenebilmesine olanak tanıyan bitcoin satın alma veya satmalarına izin verilmeden önce müşterileri üzerinde kimlik kontrolleri yapmaları için zorunludur. Ağ şeffaf olduğundan, belirli bir işlemin ilerlemesi herkes tarafından görülebilir. Bu, bitcoin’i suçlular, teröristler veya para aklayanlar için ideal bir para birimi haline getirmez.

4 – Değişmezlik

Geleneksel elektronik işlemlerden farklı olarak, bitcoin işlemleri tersine çevrilemez. Çünkü “tamam, parayı iade et” diyebilecek merkezi bir “yargıç” yoktur. Ağda bir işlem kaydedilirse ve bir saatten fazla bir süre geçtiyse, değiştirilemez. Bu biraz rahatsız edici olsa da, bitcoin ağındaki herhangi bir işlemin kurcalanamayacağı anlamına gelir.

5 – Bölünebilirlik

Bitcoinin en küçük birimi satoshi olarak adlandırılır. Bu, bir yüz milyon sentlik bir bitcoin (0.00000001) – bugünün fiyatlarında, yaklaşık yüzde yüz cent. Bu, geleneksel elektronik paranın yapamayacağı mikro-işlemlere olanak sağlayabilir.

Kaynak:Coindesk

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

33 YORUMLAR

  • Ben bitcoini takip ediyorum yalniz biseyi merak ettim ben de katilmak istiyorum diyelimki benim param degerlendi ve yukseldi ben yukselen parami nerden tahsil edicem .cunki ev almak istiyorum iki cocuk annesiyim kira odemekten cook yoruldum bana yardimci olursaniz cok memnun olurum birde iletisim numarasi yok mu yada bir danisman sozeli takip etmek nereye kadar saygilarimla ayda

   • Merhabalar Ayda Hanım,
    Öncelikli olarak, Satın aldığınız Bitcoin’i degerlendikten sonra satıp tekrar TL veya dolara dönüştürmelisiniz. Daha sonra yatırım yaptığınız parayı, kendinize ait herhangi bir banka hesabına transfer ederek kullanabilirsiniz. Diğer sorunuza gelecek olursak, bu konuda yatırım danışmanlığı yapabilecek bir çok kurum veya kişi mevcut. Ama şunu söylemeliyim ki, yatırım daha çok fazlalık olan parayı değerlendirmek amacıyla yapılır, hele ki böyle riskli bir değer için miktar daha da azaltılabilir. O yüzden temkinli olmanızda çokça fayda olabilir.
    Teşekkürler

  • Merhaba, bitcoin ile alışverişler yapabilirsiniz. Video oyunları, kitaplar, teknolojik aletler ve daha bir çok eşya satın alabilirsiniz. Şuanlık ödemelerinde bitcoin kabül eden siteler veya işletmelerden yapabilmektesiniz. Bunun ile ilgili konumuz yakında gelicektir.

  • Merhabalar, Türkiye’de bankalarda Bitcoin satışı olmamaktadır. Bunun için Bitcoin borsalarından bitcoin alabilirsiniz bu borsalardan bazıları; Btctürk, koineks, paribu’dur.

 1. Peki alış verişi anladimda para olarak almak istersek alabiliyormuyuz birde mesela 150 dolarla bitcoine katılırsak nasıl para kazanıcam ben onu nasıl yapıcağını anlamadim

  • Merhaba, evet bitcoinlerinizi Türkiyedeki Bitcoin borsalarında bozdurup nakit olarak alabilirsiniz. Türk borsaları, Btctürk, koineks gibi borsalardan Bitcoin alabilir ve bozdurabilirsiniz. Bitcoin yatırımları oldukça riskli yatırımlardır ani yükselişlerde kar elde edebileceğiniz gibi ani düşüşlerde zararda edebilirsiniz, bu yüzden yorum yapmaktan kaçınıyoruz.

 2. bitcoin üzerinden biri ile iddaa bültennde yer alan maç oynadı ve ikramiye kazandım bu ikramiyeyi hesabıma geçmesi için 790 tl vergi damga pulu adı altında para talep ediliyor benden yasl mıdır güvenilir mi?
  acil bilgi verirseniz sevinirim.

  • Eren bey merhabalar, öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz.
   Efendim, her hizmetin ardında yatan şey, size bir fayda sağlayıp karşılığında bir ücret talep etmesidir. Lakin bahsettiğiniz uygulamalar,size sağlıklı bir takım aktiviteler için ücret ödeyerek, genel geçer kurala karşı geliyor. Aslında bu çok pozitif gibi gözükse de, kimin, neden böyle birşey yaptığını irdelemek gerekir. Eğer uygulamayı yapan bir sağlık kurumu ve toplumsal bir amaç için yapıyorsa, kesinlikle bir zararı yoktur. Ama bir şirket, şahıs veya şahıslar ise muhakkak karşılığında sizden birşey alıyordur. Bu zamanınız, reklama maruz kalma durumunuz, özel dosyalarınızın erişime izin vermeniz veya bir reklam aracısı olarak kullanılmanız olabilir. O yüzden bu tip uygulamaların güvenilirliğini ölçmek için, hizmeti kimin verdigini ve neden verdiğini bilmek veya öngörebilmek gerekir. İkinci sorunuza gelecek olursak. Bu tip uygulamaların bitcoin dağıtan versiyonunu görmedik ama olabilir.
   İyi Günler Dileriz
   KOİNFİNANS

 3. Tamamda hikayesi güzel olan bu kripto para bilgisayarda madencilik yapilip üretiliyor sa

  Elektrik harcadigimiz icin mi bitcoin üretiliyor?
  Internet harcadigimiz icin mi ?
  Reklam mi üretip satılıyor?
  Bir islem için araci kurum mu oluyoruz?
  Madenci denen kisinin pc yi server olarak mi kiralayip kullaniyoruz?
  Bir proğramın veri tabanina mi yardim ediyoruz?

 4. Merhabalar. Peki bitcoin hesabındaki işlemlerimizde her hangi bir zararımız söz konusu olabilirmi.
  Ve ayrıca işlemleri bilgisayar üzerinden değilde yalnızca telefon aracılığıyla yapabilirmiyiz.

  • Merhabalar Muhammed Bey, bitcoin fiyatı piyasanın arz ve talebine göre belirlendiği için yapacağız her işlemde kar veya zarar etme ihtinaliniz bulunmaktadır. Bunun yanında bitcoin satın alabileceğiniz bütün borsaların, mobil uygulaması mevcuttur. Yani işlemlerinizi bir bilgisayara ihtiyaç duymadan, akıllı telefonunuz ile de rahatlıkla yapabilirsiniz.

 5. Merhaba bitcoin deger kazanıp yükseliyor yaaa cıkar ne niye türk parasını az verip bitcoin alarak yükseliyor ve tl cevirince karlı cıkıyoruz da onların çıkarı ne.bende bulaşmak istiyorum ya böyle bi yatırıma riskten korkuyorum tam bilgiye sahip deilim diye

  • Merhaba borsalar üzerindeki kur farklılıklarından kaynaklanmaktadır. Yatırımlarınızı kesinlikle araştırarak ve dikkatli şekilde yapın. Kripto piyasası çok oynaktır bu yüzden de yüksek risk içerir.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın