Blockchain Nedir?

2
Blockchain Nedir?

Blockchain: Ekim 2008’de tanıtılan bir eşler arası ağdır. Bir sanal para sistemi olarak tanınan Bitcoin uygulaması tamamen Blockchain teknolojisinin ürünüdür. Teknolojisi, kısaca, güvenmediğiniz kişilerle veri paylaşmanın güvenli bir yolu diyebiliriz.

Bir blockchain üzerinde dağıtılan veriler, aynı anda bir yerde veya birden fazla yerde saklanmaz; bu da, saklanan verinin halka açık olduğu ve bu sayede internetteki herkes tarafından erişilebilir durumda olduğu anlamına gelir. Veriler milyonlarca cihaz tarafından eş zamanlı olarak barındırıldığı için saldırıya uğramaya eğilimli bu verilerin merkezi bir sürümü yoktur.

Blockchain’i Güvenli Kılan Nedir?

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere bir düğüm, dizüstü bilgisayar, bilgisayar veya telefon gibi herhangi bir cihaz üzerinde kurulabilir. Düğümler aktif olmalı ve IP adreslerine sahip olmalıdırlar. Düğümler, blok zinciri ağına katılarak otomatik olarak indirilen blok kopyasının bir kopyasını tutarak ağı destekledikleri için önemli bir role sahiptirler. Kripto grafik bir parmak izi, her bir bloka özgü olduğu için, cihaz kaydedildiğinden emin olan bir mühür şeklinde çalışır. Düğümler aynı zamanda ortak bir şekilde tarih paylaşımı da yapar. Bu, blokajların kurcalanmaya karşı korunmasını sağlar.

Merkezileşme ve Merkeziyetsizlik

Merkezileşme, düğüm şeklinde adlandırılan blockchain ağının, milyonlarca dizüstü bilgisayar, tablet veya telefonda barındırılması’dır.

Merkeziyetsizlik, (Merkezi olmayan ağ), merkezileştirilmiş olanın aksine nispeten daha güvenlidir. Merkezi bir kontrol noktasına dayanmadığı anlamına gelir. Tek bir otoritenin olmaması sistemi daha adil ve daha güvenli hale getirir.

Blockchain Ne Kadar Güvenli?

Blockchain protokolü ne kadar güvenli olursa olsun, bilgisayar korsanları en korumalı sistemleri bile aşabiliyor. Geliştiriciler teknolojinin güvenli kalması için denenmiş ve test edilmiş yöntemler kullansa bile, verilerin güvenli olmayan şekilde bulunduğu durumlar olur. Blockchain ağındaki düğümler, verilerin karşılaştırılmasını yapmak için sürekli iletişim halinde kalmalıdır. Bir hacker, bir düğümün iletişimini ele geçirirse, sahte işlemleri kabul etmek için onu kandırabilir. Kripto para korsanları ve onların denedikleri yöntemler, ağının gerçekten ne kadar güvenli olduğunu açık bir şekilde gösteriyor.

Blockchain Teknolojisini Kimler Kullanıyor?

Sağlık, Nakliye, Enerji trend olmak üzere Blockchainler, çeşitli endüstrilerde kullanıma koyulmuş durumda. Şu anda Blockchain ağları, Finansal Hizmetler Teknolojisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünya Bankası’nın raporuna göre 2015’te ABD’de 430 milyar ABD Doları’nın üzerinde para transferleri yapıldı. Raporlara göre Blockchain geliştiricileri de yüksek talep görüyor. Blokchain için tasarlanan en yaygın uygulamalardan biri olan GUI, kullanıcıların Bitcoin ile bir şeyler satın almak için kullandıkları ve diğer kripto para birimlerinide içinde sakladıkları cüzdan uygulamalarıdır.

Halka Açık Blockchain ve Özel Blokchain

Halka açık blockchainler, herkesin fikir birliği sürecinin bir parçası olduğu sürece işlemleri göndermesine veya görmesine izin verir. Halka açık blokchainler, işlemleri onaylamak için bilgisayar işlem gücü gerektirenlerdir. Bu süreç Madencilik olarak bilinir. Öte yandan, özel blockchainler belirli bir sayıdaki organizasyona veya bir grup çalışanları için olan, düzenleme olanağı kısıtlı blockchainler’dir. Hiç kimse, ağdaki diğer cihazlardan mutabakata varmadan düzenleme yapamaz veya herhangi bir bloku silemez.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın