Mart 28, 2022

Glassnode Açıkladı: İşte Mevcut Bitcoin (BTC) Rallisine Güç Veren Unsurlar!

Önde gelen bir kripto analitik firması, BTC’nin son rallisine neyin güç verdiğini görmek için Bitcoin’in detaylı bir incelmesini paylaştı.

Glassnode, yeni bir videoda, short pozisyon sahipleri veya başka bir deyişle Bitcoin fiyatının düşeceğine yönelik bahis yapanların BTC için bir dip oluşturmaktan sorumlu olduğunu belirtti.

“Short pozisyon tasfiyeleri genellikle çok şiddetli yükselişler yaşadığımızda olur. Esasen, insanlar piyasa belirli bir trende sahip olduğunda çok rahatlar. Aşağıya indiğini ve daha aşağı gittiğini görüyorlar… Sonunda, yeterince güvende hissedeler ve ‘Biliyor musun? Long pozisyonumun sıkıştırılmasından (long squeeze) bıktım. Ben short pozisyona gideceğim.’ derler. Etkileyici bir şekilde, bunu tam dipte yapmayı başardılar ve sonra ters yönde sıkıştırılıp kaldılar ve trend değişmeye başladı.”

Kaynak: Glassnode/YouTube

Glassnode’un grafiğine bakıldığında, trenddeki değişim, BTC’nin 37.000 dolar civarında işlem görmesiyle short pozisyonların tasfiyelerinin hızla arttığı 24 Şubat’ta başlamış gibi görünüyor. Short pozisyon sahipleri BTC yükselişinin ilk adımını hızlandırırken Glassnode, rallinin organik talep olmadan sürdürülemeyeceğini de vurguluyor. Analitik firması, yatırımcıların makroekonomik zemine rağmen BTC almaya devam ettiğini göstermek için sıfırdan farklı bir bakiyeye sahip Bitcoin adres sayılarını da değerlendiriyor.

“Son birkaç haftadır nasıl bir ivme yakaladığımızı dikkat edin. Gerçekten yukarı doğru kıvrılmaya başlıyor. Dolayısıyla, depresif fiyatlarda olmamıza ve ayı piyasası diyeceğim bir durumda olmamıza rağmen, bu insanları görüyoruz… Tüm bunlara rağmen, tüm jeopolitik belirsizlikler, makro rüzgarlar, Fed’in zam oranları – şu anda ekonomideki tüm riskler – insanlar hala BTC biriktiriyor.” 

Kaynak: Glassnode/YouTube

Glassnode’a göre, Bitcoin’e olan artan talebi gösteren bir diğer metrik, BTC’nin birikim adreslerinin sayısıdır. Analiz firması, söz konusu metriği, birikimlerine BTC eklemeye devam eden adreslerin sayısı olarak tanımlıyor:

“Son haftalarda bunun ne kadar yükseldiğine dikkat edin. Genel birikim dengesinde çok, çok önemli bir artış, bu nedenle, yakın vadede biriktirme yapan daha fazla insan olduğunu gösteriyor. Bir tarafta short pozisyonların sıkıştırıldığı (short squeeze) bir tablo çiziyor, ancak aynı zamanda adres büyümesinden görebildiğimiz gerçek bir organik talep olduğu da görülüyor.” 

Kaynak: Glassnode/YouTube

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.