Mart 21, 2022

Bitcoin Fonlama Oranları Artış Gösterirken, Tasfiye Edilen Bitcoin (BTC) Miktarı Dikkat Çekti

Geçtiğimiz hafta görünen güçlü geri dönüşün ardından, Bitcoin (BTC), biraz satış baskısına maruz kaldı. Yaşanan son geri çekilme, Bitcoin’in 42.000 dolar seviyesinde güçlü bir dirençle karşılaşmasının ardından ortaya çıktı. Yayınlanan son raporlara göre çok kısa bir süre içerisinde 21 milyon dolardan fazla “long” pozisyon tasfiye oldu.

On-chain (zincir üstü) veri sağlayıcısı Santiment, Bitcoin fonlama oranlarının geçen hafta sonu yaşanan coşku sırasında çok hızlı bir şekilde arttığını tespit etti.

“Bitcoin, birkaç gün önce 42.200 dolara kadar çıktıktan sonra hafta sonunu 40.800 dolar seviyelerinde kapattı. Fonlama oranları, trader’ların genellikle ani fiyat düzeltmelerine yol açan kaldıraçlı işlemleri özlediğini belirlemede oldukça önemli bir değeri olmuştur.”

Bitcoin için Sırada Ne Var?

Bildiğiniz üzere, Bitcoin, özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana güçlü bir oynaklık yaşadı. BTC fiyatı, 35.000-42.000 dolar arasında sert dalgalanmalar göstermeye devam ediyor. Geçen haftaki ralliden hemen önce, BTC’nin 39.000 dolar civarında güçlü bir konsolidasyon gösterdiğini görmüştük.

Bu oynaklığın tepesinde yani 42.000 dolar seviyelerinde ise güçlü bir direnç ortaya çıktı ancak bu seviye, yükseliş dirençlerinin son seviyesini temsil ediyor gibi görünmüyor. Bitcoin, yükseliş hareketine kez daha devam etmeden önce 40.400 dolar seviyesinden bir destek alabilir. Bitcoin yukarı yönde 42.000 doları aşmayı başarırsa, bir sonraki direnç seviyesi 46.000 ile 47.000 dolar arasında yer alıyor. Eğer bu seviye de aşılırsa, bir sonraki hedef 49.000 dolar olacaktır ve bundan sonra 59.000 dolarlık seviyeye kadar yükseliş denemeleri yapılacaktır.

Bununla birlikte, aşağı yönlü riskler de devam ediyor. Popüler piyasa analisti Michael Van de Poppe şu sözleri kaydetti: “39.600 dolar kaybedilirse, muhtemelen çok fazla acı göreceğiz”. Bu durumda, BTC fiyatının potansiyel olarak 35.000 dolara düştüğünü görebiliriz. Bu seviyeleri tutamazsa, 30.000 dolara kadar da düşebilir.

Geçen hafta, Fed faiz oranlarını yükseltti ancak buna rağmen Bitcoin güçlü kazançlar elde etti. Görünüşe göre piyasa bu tür olayları zaten hesaba katmış durumda.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.