Şubat 17, 2022

Bank Of Amerika Bu Altcoin’e Dikkat Çekti: DeFi’nin İtici Gücü!

Merkezi olmayan finans (DeFi), 2021’de kripto para piyasasının belirleyici trendlerinden biriydi. Sektör geçen yıl 18 milyar dolardan 250 milyar doların üzerine çıktı. Ethereum haklı olarak DeFi’deki yükselişle ilgili tüm övgüleri toplasa da yeni bir rapor DeFi hareketinin isimsiz kahramanı Chainlink’e (LINK) ışık tutuyor.

Chainlink, oracle’lar yoluyla gerçek dünya veya blok zinciri dışı kaynaklardan gelen verileri blok zinciri tabanlı akıllı sözleşmelere besleyen merkezi olmayan bir node ağıdır. Neredeyse tüm diğer merkezi olmayan uygulamalarda kullanılan oracle’ları ile Chainlink, lider bir oracle ağıdır.

Bank of America (BofA) tarafından bugün yayınlanan bir rapora göre Chainlink, DeFi’nin yükselişindeki rolü karşılığında yeterince kredi alamadı. Chainlink’in kurucusu Sergey Nazarov ile gerçekleştirdikleri bir yatırımcı görüşmesinin ardından banka analistleri, Chainlink’in; blok zincirinin oyun, finans ve kumar da dahil olmak üzere çeşitli diğer endüstrilere genişlemesine öncülük edeceğini iddia eden bir rapor yayınladı.

DeFiLlama verilerine göre, yazıım sırasında DeFi uygulamalarında kilitli 204 milyar dolar bulunuyor. Çok zincirli bir DeFi platformu olan Curve, 19.8 milyar dolarlık toplam kilitli değeri (TVL) ile paketin başında geliyor ve onu MakerDAO, Convex Finance, AAVE ve Anchor izliyor.

Kaynak: DeFiLlama

BofA’ya göre Chainlink, DeFi’nin yükselişini ateşledi

DeFi; lending, merkezi olmayan borsalar gibi pek çok hizmeti tek bir çatı altında toplar, ancak kilit nokta, bunların merkezi bir aracıya dayanmayan finansal hizmetler olmasıdır.
Bu platformların sorunsuz çalışması için blockchain dışı platformlardan gelen verilere ihtiyaçları vardır.

Örneğin, bir lending ve ödünç alma platformu olan AAVE‘i düşünün. AAVE, Ethereum tabanlı bir platform olduğu için yalnızca Ethereum ağından veri alabilir. Bununla birlikte, diğer zincirlerden, borsalardan ve diğer kaynaklardan çeşitli kripto para birimlerinin fiyatları gibi verileri gerektirir.

İşte burada Chainlink oracle’lar devreye giriyor. Bu merkezi olmayan oracle’lar, çeşitli kaynaklardan veri topluyor ve bu platformlara dağıtıyor.

BofA’ya göre, DeFi’nin 2021’deki yükselişi “hibrit akıllı sözleşmelerin veya kendi kendini yürüten ve tamper-proof (saldırılara karşı korumalı) dijital anlaşmaların; piyasa fiyatları, yılın günleri, hava durumu, GPS konumu ve zaman gibi gerçek dünya verilerine doğrulanabilir ve güvenli bir şekilde erişme yeteneği” ile tetiklendi.

15 Şubat itibariyle, Chainlink oracle’ları tarafından güvence altına alınan akıllı sözleşmelerde 60 milyar dolarlık mevduat vardı, bu da 2020’deki yalnızca 7 milyar dolarlık mevduattan oldukça yüksek. Ek olarak, Chainlink NFT dağıtımı ve gaming için en az 2.5 milyon doğrulanabilir rastgele sayı üretti. Bu kayda değer bir artış çünkü 2020’de bu sayı neredeyse sıfırdı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : crypto news flash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.