Endüstri Devi BHP, Blockchain’i Kullanarak 14 Milyon Dolar Değerinde İşlem Gerçekleştirdi

0
188

Madencilik şirketi BHP Group, Kanada merkezli MineHub Technologies tarafından oluşturulan blockchain tabanlı bir platform aracılığıyla 14 milyon dolar değerinde demir cevheri ticareti gerçekleştirdiğini açıkladı.

İşlem, BHP Grubu ve Çinli dev çelik üreticisi China Baoshan Iron & Steel’in bir kuruluşu olan China Baowu Steel Group’u (Baosteel) arasında gerçekleşti.

Geçen ay BHP, Baosteel ile blockchain tabanlı bir demir cevheri ticaretini pilotlaştırma sürecinde olduğunu bildirmişti. Gerçeklesen işlemde ise blockchain tabanlı platform, sanal olarak sözleşme koşullarını işlemek, belgeleri değiştirmek ve gerçek zamanlı kargo görünürlüğü sunmak için kullandı. BHP’nin satış ve pazarlama yöneticisi olan Michiel Hovers’a göre, madencilik sektörü belgeleme konusunda bir paradigma değişikliği gerektiğini düşünüyor:

“TOPLU EMTİA ENDÜSTRİSİNİN FİZİKSEL DOKÜMANTASYON SÜREÇLERİNİ AZALTMAK İÇİN DİJİTAL BİR DEVRİME İHTİYACI VAR.”

Kanada merkezli MineHub Technologies, BHP testinin, blockchain platformunu içerecek olan boru hattındaki birçok testten sadece biri olduğunu açıkladı.

Blockchain pekçok alanda değişim yaratmaya devam ediyor. Michiel Hovers’ın da dediği gibi gerçekten dünya dijital bir devrim sürecinde ise, blockchain bu konuda çok büyük destek sağlayacaktır. Blockchain teknolojisi sağladığı avantajlarla ile farklılık yaratmaya devam edecek gibi görünüyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın