Ocak 25, 2024

Polygon Blok Zinciri için Yeni Dönemi Tanıttı: AggLayer ile Her Şey Yenilenecek!

Blockchain dünyasının önde gelen isimlerinden Polygon Labs, monolitik ve modüler blok zinciri mimarileri arasındaki boşluğu çözmek amacıyla AggLayer’ı tanıttı. AggLayer, bir “toplama katmanı” olarak hizmet görecek. Yeni çözüm katman-1 ve katman-2 zincirlerin kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlayarak, tüm bu çözümü tek bir zincir üzerinden sunacak.

polygon yeni zinciri agglayer'ı tanıttı

Blok zinciri mimarisinin geleceğini yorumlayan makale, geleceğin modüler yapılara doğru evriminden geçtiğini belirterek, farklı modellerin yaşadığı özgün sorunların farkında olduğunu belirtmekte. Monolitik zincirler temelde birlikte çalışabilirlik sunabiliyor ancak ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkeziyetsizlik konularında birtakım zaafiyetler de barındırıyor. Makalede modüler mimarilerin ölçeklenebilirlik başta olmak üzere fayda açısından önemli yenilikler getirebileceğinin de altı çiziliyor.

Hem monolitik hem de modüler yaklaşımların eksikliklerinin farkında olduğunu belirten AggLayer, “agregasyon” olarak tanımladığı yeni bir kavramla kendi çözüm modelini aktardı. Bu yeni blok zinciri tasarımı, modüler mimarilerin egemenliğini ve ölçeğini monolitik sistemlerin birleşik likiditesi ve kullanıcı deneyimi ile birleştirmektedir. AggLayer, bağlı zincirlerden ZK kanıtlarını toplayan ve neredeyse anında zincirler arası işlemlerin güvenliğini sağlayan merkezi olmayan bir protokol görevi görmekte.

Polygon 2.0’ın bir parçası olan AggLayer, farklı blockchain ağlarını birleştiren bir teknolojidir. Bu teknoloji, her blockchain’in kendi kontrolünü korumasına izin verirken, bu ağların tek bir zincirmiş gibi çalışmasını sağlıyor. AggLayer, Zero-Knowledge (ZK) kanıtları adı verilen bir yöntem kullanarak, işlemlerin hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını mümkün kılar. Bu sayede, kullanıcılar birden fazla blockchain üzerindeki likiditeyi tek bir yerde toplayabilir ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayabilir. Geliştiriciler ve kullanıcılar, bu sistem sayesinde çeşitli zincirlerdeki kullanıcılara kolayca ulaşabilir ve internet kullanımına benzer bir deneyim elde edebilirler.

Ancak AggLayer ile birlik artık karmaşık köprüleme işlemlerine gerek kalmadan farklı ağlardaki faaliyetlere katılmak çok daha kolay olacak. Üstelik bu işlem faaliyetlerine NFT’ler de dahil olacak. Yeni modelin Şubat ayında piyasaya sürmesi beklenirken, v2 sürümüyle birlikte daha yeni özelliklerin önümüzdeki aylarda gelmesi bekleniyor.

Polygon Labs tarafından sunulan AggLayer; ölçeklenebilirlik, parçalanma ve kullanıcı deneyimi sorunlarını ele alarak blok zinciri mimarisinde önemli bir adımı temsil ediyor. Projenin zaman içerisinde yaşayacağı gelişim hem geliştiriciler hem de kullanıcılar açısında oldukça yenilikçi bir Web3 dünyasının önemli adımlarından biri olabilir.

Kaynak : AZCoin News
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?