Nisan 27, 2022

Bitcoin Madenciliği Hashrate Oranı Zirvede! Bu Ne Anlama Geliyor?

Çin’in geçtiğimiz yıl Bitcoin madenciliği üzerinde kısıtlamalar getirmesi, doğal olarak hashrate oranında ciddi bir olumsuz etki yarattı. 2021 Mayıs-Haziran ayları arasında yaşanan düşüşün ardından birçok insan büyük bir paniğe kapılmıştı.

Temmuz ayında madencilik hashrate oranının toparlanmaya başladığını görmüştük. O dönem 60-80 EH/s aralığında gezinen oran, Cumartesi günü 263.24 EH/s ile zirve yaptı. CoinWarz’dan gelen veriler önemli farklı bir gerçekliği daha ortaya çıkardı. Bu oran aslında tüm zamanların en yüksek seviyesini de temsil ediyordu.

Aşağıdaki grafikten de görülebileceği gibi, Bitcoin‘in hashrate’i, tarihinde hiç bu oranının üzerine tırmanamamıştı.

Bitcoin Hashrate Oranının Önemi

Bitcoin hashrate‘i, işlemleri doğrulamak ve bir Proof of Work blok zincirine blok eklemek için kullanılan hesaplama gücünün ölçüsüdür. Genellikle madencilik sürecinde yer alan kişi veya kuruluşların sayısını temsil eder. Temel olarak, Bitcoin madenciliği yapan kişi sayısı arttıkça, hashrate de o kadar yüksek olur.

Madencilik süreci, esasen madencilerin blok zincirine bloklar eklemek için karmaşık hesaplama bulmacalarını çözmesini içerir. Bu süreç aynı zamanda, ağın güvenliği ile doğrudan ilişkili bir süreçtir.

Madenciler madencilik yapmak için bir teşvik almaktadırlar, her yeni blok madenciliği yapıldığında belirli sayıda token ile ödüllendirilirler. Madencileri teşvik etmenin yanı sıra, bu ödül sistemi, blok zinciri ağının bütünlüğünün korunmasını sağlar.

Bitcoin’in hashrate’in artmasıyla birlikte, en büyük madencilik havuzu geçtiğimiz hafta küresel hashrate’in %21.1’ini oluşturan Foundry USA oldu. Sırasıyla %15,1, %12,1 ve %11,3 tüketen AntPool, F2Pool ve Binance Pool onu takip etti.

bitcoin madenciliği

Bitcoin Madenciliği için İyi Oran Nedir?

BTC madenciliği söz konusu olduğunda hashrate oldukça önemli bir teğettir. Bu nedenle madenciler, geçerli bir hash üreten ilk kişi olmak için sürekli olarak diğer madenciler ile rekabet halindedir. Söz konusu süreçte bulmacaları en hızlı şekilde çözmeyi hedeflerler.

Herkesin bildiği üzere teknik donanımı rakiplerine kıyasla güçsüz olan madencilerin hash oranı da güçsüz olmaktadır. Aslında oran ne kadar yüksekse, işler BTC için o kadar iyidir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.