Token Nedir? Token ile Coin Arasındaki Fark Nedir?

0
Token Nedir? Token ile Coin Arasındaki Fark Nedir?

Kripto dünyasında sık sık kullanılan “token” ve “coin” kavramları, sıklıkla birbirileri ile karıştırılmaktadır. Token terimi özellikle merkeziyetsiz finansın (DeFi) büyümesi ile ilgi gören konular arasına girdi. Token ile coin arasındaki farkı daha iyi anlamanız için öncelikle gelin token nedir sorunun cevabını arayalım.

Token Nedir?

Kripto para birimlerinden birisi olarak kabul edilen token, bağımsız blok zinciri üzerine inşa edilmemiş ve hali hazırda çalışan bir blok zincirine entegre edilerek piyasaya sürülmüş bir değer olarak tanımlanabilir. Tokenler ya da tokenlar (Türkçe’de tam olarak doğrudan İngilizce telafuzu ya da Türkçe okunması olduğu gibi zaman zaman ‘jeton’ terimi de kullanılabiliyor), farklı bir kripto paranın blok zincirini kullanarak oluşturulur ve belirli bir birim değere sahiptir, bu birim değeri üzerinden alınıp-satılabilir. Blok zinciri sisteminde kullanılan token, herhangi bir kripto para türünü temsil edebilir.

Token Çeşitleri Nelerdir?

Blok zinciri üzerinde üç ana token çeşidi vardır. Bunlar; hizmet token’ı, menkul kıymet token’ı ve hisse senedi token’ı olarak tanımlanabilir. Hizmet tokenları; yazılım, dijital içerik vb. gibi hizmetlere ya da ürünlere erişim imkanı sunar. Menkul kıymet tokenları ise gerçek hayattaki fiziksel varlıkları temsil eder. Hisse senedi tokenı ise bir şirkette kısmi sahipliğe karşılık gelmektedir.

Token Nasıl Alınır?

Başka bir blok zinciri üzerinde varlığını sürdüren tokenları satın almak için sanal bir cüzdana sahip olmanız gerekmektedir. Sanal cüzdanları ise çeşitli borsalardan veya cüzdan sağlayıcılardan temin edebilirsiniz.

Örneğin Binance’te listelenen tokenları satın almak istiyorsanız ve bir Binance cüzdanınız yoksa Binance Rehberi: Binance Nedir, Nasıl Kullanılır? Binance Borsası Güvenli mi? başlıklı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Eğer MetaMask kullanarak bir cüzdan oluşturmak için MetaMask Nedir? Nasıl Kullanılır? MetaMask Cüzdanı Nasıl Açılır? başlıklı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Token Standartları Nelerdir?

  • ERC-20: En yaygın kullanılan standarttır. Ethereum blok zincirine ait bir token standartıdır. Büyük tokenların neredeyse tamamı ERC-20 standartını destekler. Şu an 259.000’in üzerinde ERC-20 tokenı bulunuyor.
  • ERC-233: ERC-20’deki kusurların ardından geliştirilen bu standart. Örneğin ERC-20’de yanlış akıllı sözleşmeye gönderilen tokenlar kaybolurken, ERC-233’te bu tür sorunlar yaşanmıyor. ERC-20’ye kıyasla %50 daha ucuz olması da önemli bir avantaj.
  • ERC-721: NFT’lerin oluşmasını sağlayan bu standart, blok zincirindeki benzersiz varlıkları temsil eder. Bu blok zincirinde doğrulanabilirlik ve sahiplik kanıtı olarak işlev görürler. Kripto dünyasındaki oyunlar genelde bu standartı kullanır.
  • Farklı token standartları, farklı blok zincirlerinde de bulunuyor. Örneğin TRON ağında TRC-10 ve TRC-20 gibi token standartları da yer alır.

Coin ile Token Arasındaki Fark Nedir?

Aralarındaki en temel fark; coin, kriptoloji bilimi kullanır ve şifrelemeyi bu teknikle gerçekleştirir. Token ise hali hazırda oluşturulmuş olan bir blok zinciri kullanılarak elde edilir. Coin zaman içerinde değerini arttırabilir ve bir dijital para çeşidi olarak kabul edilebilir. Token ise sözleşmeyi temsil eden bir sembol olarak kabul edilir.

Coinler için farklı blok zinciri oluşturmak ve kullanmak gerekirken, tokenlar farklı projeler aracılığıyla üretilir ve ödeme yöntemi olarak da kullanılabilir. Token oluşturmak oldukça kolaydır ancak coin oluşturmak oldukça karmaşık bir süreçtir. Coin, dijital bir paradır; token ise dijital bir varlıktır. Coin ile kripto para satın alırken token ile bir hizmet veya ürün satın alınabilir.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın