Bitcoin Madenciliği (Mining) Nedir? Mining İle Nasıl Kazanılır?

Madencilik (mining) yaparak, çok çalışmak zorunda kalmadan kripto para kazanabilirsiniz. Bitcoinler, patlayıcı kazı veya kaydırma akışları gibi fiziksel bir işlem gerektirmeyen tamamen dijital tokenlerdir, ancak “madencilik” terminolojisinin nereden geldiği konusuna gelirsek, kendisine ait arama ve kurtarma biçimine sahip bir işlemdir.

Prospektif madenciler, popüler seçeneklerden biri olan ve genellikle diğer madencilerin de yaptığı şey olan özel madencilik yazılımını indirip işlem yapıyorlar. Ancak, birlikte veya tek başına olmak üzere, yazılım son Bitcoin işlemlerini blok haline getirir, ve bu bloklardaki tüm verileri içeren bir “çalışma kanıtını” hesaplayarak geçerliliğini kanıtlar. Bu, madencilik donanımının doğru olanı buluncaya kadar, çok sayıyı tahmin etmesi işleminin yapılmasını sağlar.

Zincirdeki bir sonraki yeni bloğu oluşturmak isteyen bir çok madencinin olması, yoğun hesaplama süreçlerini zorlaştırır. İnsanlar bu yüzden havuzlara katılıyor ve bugün en güçlü uygulama olan özel entegre devresi (ASIC) madenciliği donanımının bitcoin madenciliğinde en iyi olmasının sebebi de budur.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Bir blok için çalışma kanıtı yaratan ilk kişi olan madenci veya havuz, onaylanmış işlemler ve Bitcoin sübvansiyonu için işlem ücretleri ile ödüllendirilir. Bu sübvansiyon, madencilik süreci ile üretilen yeni Bitcoin’den dolayı oluşmaktadır. Bu 21 milyonun tamamının kazılması sürecine kadar devam edecektir.

Herhangi bir madenci veya madencilik havuzu bir bloğun onaylanacağının ve böylece ödülü kazanmak için gereken doğru tam sayının üretileceğinin garantisini veremez. Bu sebeple, madenciler daha çok havuzlara katılmayı tercih ediyor.

Her ne kadar ödülleri, havuzun tüm üyeleri arasında paylaşılsa ve bir sonraki bloğu kullanacak olsalar da, böyle bir ödül kazanma şansı, bir kolektif olarak çok daha büyük bir şanstır ve herhangi bir yatırımın geri dönüşü çok daha olası bir durumdur.

Madencilerin madencilik ile ceplerini şişirmesinin yanı sıra madenciliğin ikinci ve hayati bir amacı:

Yeni kripto paraların oluşumundaki serbestliği sağlamanın tek yolu olmasıdır. Diğer bir deyişle, madencilere “para basanlar” diyebiliriz.

Genesis bloğu (Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto tarafından yaratılan ilk blok) ile basılan kriptoların yanı sıra, bu Bitcoinler’in her biri madenciler yüzünden ortaya çıkmıştı.
Eğer madenciler olmasaydı, Bitcoin hala var olacak ve kullanılabilir durumda olacak, ama hiçbir zaman ek bir kripto olmayacaktı. Bitcoin madenciliğinin sona erdiği bir zaman gelecek;
Bitcoin Protokolü başına, Bitcoin sayısı 21 milyona ulaştığı zaman kapatılacak.

Kısa vadeli Bitcoin getirisinin yanı sıra, madencilik yapmak, Bitcoin protokolünde değişiklikler önerildiğinde size “değerlendirebilme” tecrübesini verir. Başka bir deyişle, başarılı bir madencide, bu tarz konularda karar alma, değerlendirme sürecinde madenciliğin getirdiği tecrübe vardır.

Bir madenci, Madencilik ile Bitcoin’den ne kadar kazanabilir?

Bitcoin “bloklar” olarak adlandırılan birimlerden çıkarılır. Şu an itibariyle, bir bloğun tamamlanması için ödül 12.5 Bitcoin’dir. Bugün Bitcoin başına yaklaşık 10.000 $ ‘lık bir fiyatla, bu (12,5 x 10,000) = 125.000 $ kazanacağınız anlamına gelir.

Bitcoin 2009 yılında ilk kez çıkarıldığında,
madencilik ile bir blok size 50 BTC kazandıracaktı.
2012 yılında bu 25 BTC’ye, yarıya indirildi.
2016 yılında bu 12.5 BTC seviyesine indi.
2020 yılında, ödül boyutu 6.25 BTC’ye düşürelecek.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : investopedia, digitaltrends


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.