Ocak 26, 2022

Ünlü CEO Uyardı: Bitcoin (BTC) Henüz Dibe Ulaşmadı!

Bitcoin’in fiyatı son birkaç gündür düşüşte ve bu süreçte 33.342 doların altına kadar geriledi. Kripto analitik firması CryptoQuant’ın CEO’su Ki-Young Ju’nun işaret ettiği bir piyasa göstergesine göre, Bitcoin düşüş sırasında henüz dip fiyata ulaşmamış olabilir. Söz konusu gösterge, genellikle döngüsel dibi belirleyen Piyasa Değerinin Gerçekleşen Değere (MVRV) oranıdır. MVRV metriği, analistler tarafından piyasanın tepelerini ve diplerini belirlemek için kullanılır. Bu göstergeye göre Bitcoin’in fiyat düşüşü hala dipten biraz uzakta.

Bitcoin, son 7 günde %13.7 oranında değer kaybetti ve şu anda 36.800 dolar civarında işlem görüyor. Bitcoin fiyatı, birçok analistin tahmin ettiği destek seviyelerinin altına düştüğü için birçok beklentiyi rafa kaldırdı. Yeni veriler ise söz konusu metriğin Bitcoin’in dip fiyatını söyleyebileceğini gösteriyor.

Ki-Young Ju, Piyasa Değerinin Gerçekleşen Değere (MVRV) oranının piyasanın döngüsel dibini işaretlemek için kullanılabileceğini kaydetti. Şu anda, MVRV oranı 1.50’de yer alıyor ve bu da, Bitcoin cüzdanlarının toplu olarak hala %50’nin üzerinde gerçekleşmemiş kârı olduğunu gösteriyor. Düşük bir MVRV oranı, çoğu yatırımcının zarar ettiğini, dolayısıyla satış olasılığının düşük olduğunu gösterir. Tarihsel olarak, bu metrik 1 değerinin altına düştüğünde, piyasada olası dip noktaları işaretlemiş ve yukarı yönlü fiyat hareketlerine yönelik bir trendin tersine dönmesine yol açmıştır.

“MVRV şu anda 1.50. Bu da Bitcoin cüzdanlarının gerçekleşmemiş %50’lik bir kara sahip olduklarını gösteriyor. Boğa piyasasının sonu buysa döngüsel dibi yakalamak için gözlerimiz bu klasik göstergelerde olmalı. Tarihsel olarak döngüsel dip MVRV 1’in altına indiğinde geliyor.”

MVRV’nin 1 değerine ulaşması, kademeli bir long pozisyon almak için iyi bir zaman olsa da, Ju, göstergenin dibi tam olarak işaretlemediği konusunda uyarıyor. Ünlü CEO 1’in altına inse de fiyatın bir miktar daha düşebileceğini ifade ederek döngüsel diplerin MVRV 1’in altına indikten sonra da düşmeye devam edeceğini söyledi:

“2020/03/12: 0,85 (%15 kayıp) 

2018/12/14: 0,69 (%31 kayıp) 

2015/01/14: 0,58 (%42 kayıp) 

2012/02/18: 0,84 (%16 kayıp).” 

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Zycrypto


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.