Nisan 17, 2024

ABD Senatörleri Algoritmik Stabilcoin’leri Yasaklayan Yeni Yasa Tasarısını Açıkladı


ABD’li senatörler Cynthia Lummis ve Kirsten Gillibrand, stabilcoin’lerin düzenlenmesine odaklanan önemli bir yasa tasarısı sundular. İki partden gelen bu çaba, dijital para birimlerinin düzenlemesinde artan bir ihtiyacı vurguluyor. Sabit varlıkalra dayalı coin’lerin finansal dünyada giderek daha fazla dikkat çekmesiyle birlikte, Lummis ve Gillibrand, tüketicileri koruma ve inovasyonu teşvik etme arasında bir denge sağlamaya çalışıyorlar.

Bu girişim, geleneksel finansal sistemler üzerinde dijital varlıkların etkileriyle mücadele eden politika yapıcıların genel bir eğilimini yansıtıyor. Önerilen yasa tasarısı, stabilcoin ihraççılarının belirlenmiş kurallar altında hareket etmesini sağlayarak ABD dolarının istikrarını korumayı ve tüketicilere yönelik potansiyel riskleri azaltmayı amaçlayan uyumlu bir çaba temsil ediyor.

Tasarının merkezinde, stabilcoinleri çevreleyen düzenleyici boşlukları ele almaya yönelik birkaç temel hüküm bulunmaktadır. En önemlisi, stabilcoin ihraç edenlerin tamamen rezerv tutma zorunluluğunu getirerek stabilcoinlerin değerinin tamamen desteklenmesini sağlamaktır. Ayrıca tasarı, manipülasyona ve oynaklığa yol açabilecek algoritmik stabilcoinlerin kullanımını da yasaklıyor.

Ayrıca, mevzuat, ABD’nin kara para aklamayı önleme ve yaptırım kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmasını zorunlu kılarak dijital para birimi alanındaki yasadışı faaliyetlerle mücadele taahhüdünü yansıtmaktadır. Tasarının hazırlık süreci, düzenleyici kurum ve kuruluşlardan alınan teknik destekle şekillendirilmiştir, bu da tasarının düzenleyici ortamın kapsamlı bir şekilde anlaşılmasına dayanmasını sağlamıştır.

Tasarının destekçileri, yasalaşmasının ABD dolarının küresel finans sistemindeki hakimiyetini korumak için gerekliliğini savunuyorlar. Mevzuat, stabilcoin çıkaranlar için net yönergeler sağlayarak dijital işlemlerin istikrar ve bütünlüğüne güven aşılamayı amaçlamaktadır.

Ancak, tasarıya karşı çıkanlar da yok değil. Bankacılık Başkanı Sherrod Brown, belirli yönlerdeki çekincelerini dile getirdi ve daha geniş yasama girişimlerine bağlanabileceğini öne sürdü. Ayrıca, Senatör Elizabeth Warren ve diğerleri, tasarının finansal sistemdeki riskleri yeterince ele aldığından ve tüketicileri koruduğundan emin olunması gerektiğine dair endişelerini dile getirdi.

Kaynak : Coingape

Yazar Hasan Hüseyin Lif hakkında :

Siyaset, ekonomi, göç konularıyla ilgilenen bir 'sosyolog'. Blockchain teknolojisine olan ilgim beni önce KoinFinans'a yönlendirdi. Yaklaşık üç yıldır kripto para haberleri başta olmak üzere sektöre ilişkin yazılar hazırlıyorum.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?