Şubat 28, 2022

Ukrayna Hükümeti’nden Kripto Borsalarına Rusya Hesaplarını Dondurma Çağrısı!

Ukrayna hükümeti Rusya’ya daha ağır yaptırımların uygulanmasını talep etmeye devam ediyor. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov, kripto borsalarını Rusya ve Belarus ile bağlantılı adresleri dondurmaya çağırdı.

Federov paylaştığı bir tweet’te konuya ilişkin görüşlerini açıkladı ve bakan sadece her iki ülkedeki politikacıları değil, tüm vatandaşlara da yaptırım uygulanması gerektiğini düşünüyor. Ukrayna’nın endişelerine göre kripto paralar, Rusya’ya uygulanan yaptırımların aşılmasında yardımcı olabilir.

“Tüm büyük kripto borsalarından Rus kullanıcılarının adreslerini engellemelerini istiyorum.”

Dünyanın dört bir tarafındaki topluluklar ve insanlar, Rusya’yı Ukrayna’nın işgalini sona erdirmesi için baskı altına almak için üzerine düşeni yapmaya devam ediyor. ABD ve Avrupa Birliği’ndeki (AB) ülkeler, çeşitli önlemlerle Rusya ekonomisini felç etmek için harekete geçti.

Bunlar arasında Rusya’nın merkez bankalarının varlıklarının dondurulması ve Rus yerel bankalarının uluslararası finans yolu SWIFT için ihraç edilmesi de yer alıyor.

Bununla birlikte, Rusya hükümetinin, bankalarının ve milyarderlerin bu yaptırımları kripto ile kolayca aşabileceğine dair endişeler dile getirildi. Bu, özellikle blockchain teknolojisinin izinsiz ve bu gibi durumlara karşı tarafsız olmayı amaçladığı için olası bir ihtimal olarak yorumlanıyor.

Uzmanlar, Rusya’nın kripto kullanarak ticaretine izin vermek için kolayca araçlar geliştirebileceğinin düşünülemez olmadığını belirtti. Rusya’nın başlatmayı planladığı CBDC aracılığıyla, diğer ülkeler onunla ticaret yapmayı kabul ederse yaptırımdan kaçınmaya da yardımcı olabilir.

Şu anda, hiçbir büyük kripto borsası Rusya veya Beyaz Rusya’ya yaptırım uygulama planlarını açıklamadı. Ukrayna merkezli bir NFT pazarı olan DMarkets, Federov’un eylem çağrısına yanıt veren tek kripto borsası oldu. NFT pazarı, her iki ülkedeki kullanıcıların hesaplarını donduracağını ve hatta varlığı savaş çabalarına bağışlayabileceğini duyurdu.

Kripto Paralar Gerilimden Etkilenmeye Devam Ediyor

Rusya’nın operasyonları başlatmasının ardından kripto piyasaları büyük bir değer kaybetti. Bitcoin (BTC) geçen hafta %2.11 düştü. Gün için %1.43 düşüşle 38.400 dolar civarında el değiştiriyor.

Diğer kripto para birimleri de 200 milyar dolardan fazla kripto para piyasası değerinden silindiği için değerlerinde önemli düşüşler gördü. Piyasa değeri, gün için %1.1 düşüşle 1.8 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Bununla birlikte, kripto Ukrayna’ya yardım etmede önemli bir rol oynuyor. Ukrayna ordusuna ve vatandaşlarına yardımcı olmak için kriptoda yapılan bağışlar 18 milyon doları aştı.

Önemli kripto piyasası oyuncuları da Ukrayna için destek topladı. Vitalik Buterin, Rus olmasına rağmen Ukrayna’nın yanında olduğunu belirtti. Benzer şekilde TRON’un kurucusu Justin Sun da ülkeye bağışta bulundu. Sadık bir Dogecoin destekçisi olan Elon Musk, internet bağlantısı olduğundan emin olmak için Ukrayna’ya Starlink uydularıyla yardım etti.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.