Solana Saldırısında Neler Yaşandı: İşte Detaylar

Solana ekosistemi, 5,2 milyon dolardan fazla değere sahip varlığın ve yaklaşık 8000 cüzdanın zarar görmesine neden olan büyük bir saldırıya uğradığını açıkladı.

Blockchain analitik şirketi Elliptic tarafından yapılan açıklamada, kripto ekosistemi Solana ekosisteminin yaşadığı bu saldırının nedeninin ekosistemdeki bir açık olmayabileceğini, açığın kullanılan aracı bir cüzdandan kaynaklanmış olabileceği belirtildi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, City A.M. sitesine konuşan Solana yetkilisi: “Çeşitli ekosistemlerden mühendisler, denetim ve güvenlik firmalarıyla birlikte, yaklaşık 8.000 cüzdanın boşaltılmasıyla sonuçlanan bir olayın temel nedenini araştırmaya devam ediyor” açıklaması yaptı.

Söz konusu araştırmalara ilişkin güncellemeler anlık olarak Solana Status isimli Twitter hesabında yayınlanıyor.

Solana, “Bir hata veya açık, kötü niyetli bir aktörün Solana’daki bir dizi cüzdandan para çekmesine izin verdi” yorumunu yaptı. Yaşanan saldırılardan bir dizi cüzdan zarara uğradı ve boşaltıldı, Solana web sitesi saldırıya katılımlarıyla ilgili uyarılar gösterdi. Bir cüzdanın içinde 3,6 milyon dolardan fazla varlık olduğu bilinirken, Solana varlıklarının değeri yaklaşık 90.697 dolar seviyelerindeydi.

Solana, “Boşaltılmış cüzdanlar tehlikeye atılmış ve terk edilmiş olarak ele kabul edilmeli” uyarısını da yaptı.

Donanım cüzdanlarının etkilendiğine dair hiçbir kanıt olmadığını öne süren ekosistem yetkilileri, kullanıcıları donanım cüzdanlarını kullanmaya çağırdı.

Digital Asset Investment Fund ARK36 İcra Direktörü Mikkel Mørch ise saldırıyı Ethereum‘un güvenilirliğinive en güvenli DeFi ekosistemi olarak güçlendirebileceğinin altını çizdi:

“Bu hack, özellikle iş güvenlik söz konusu olduğunda, Solana’nın Ethereum’a daha iyi bir alternatif olarak güvenilirliğine kesinlikle gölge düşürecek.”

Solana blockchain, daha düşük işlem ücretleri talep ettiği ve NFT madenciliği için kullanıldığı için Ethereum’un blok zincirine bir alternatif olarak kabul ediliyordu.

Mørch, “Şirketin temel ürünleri olan blockchain ve DeFi ekosisteminin düzenli olarak kesinti ve güvenlik sorunlarından mustarip olduğunda, Solana’nın her şeyi geri almış olabileceğini düşünmeden edemezsiniz” yorumunu paylaşarak geçmişte yaşanan sorunlara da değindi.

Solana’da yaşanan hack saldırısı, farklı blockchain’ler aracılığıyla kripto token’larını aktarmak için kullanılan Nomad’ın köprüsünün bu hafta yaklaşık 190 milyon dolarlık varlığın çalınmasından ısa bir süre sonra gerçekleşti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : City A.M.


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.