Ethereum Nedir? Bitcoin İle Ethereum Arasındaki Fark Nedir?

0

Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların (Dapps) oluşturulabildiği, blockchain tabanlı merkezi olmayan bir platformdur. Ethereum, kripto para dünyasında yükselen bir yıldızdır. Hızla büyüyüp ikinci büyük dijital para birimi haline gelmiştir. 2015 yılında lanse edilen eterin değeri (ethereum’un para birimi) hızla artmıştır. Ocak ayında, yoğun volatilite göstererek, 400 $ ‘dan az bir düşüş yaşadı ve ardından 560 $’ a yükseldi. Ama her şeyi bağlam içine koyarsak, geçen yıl Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para birimlerinde sürekli büyümenin yakın olduğunu gördük. Ethereum 2017’de koin başına yaklaşık 10 $ ‘a başlamıştır.

Ethereum’un temyizi, geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak verecek şekilde oluşturulmuş olmasıdır. Akıllı sözleşmeler, belirli koşullar sağlandığında görevleri otomatik olarak yürüten komut dosyalarıdır.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Ethereum’u farklı kılan şey, bir başka kripto para birimi olduğu gerçeği değildir. Ethereum’un koin birimi “Ether” olarak adlandırılır. Tıpkı Bitcoin gibi satın alınması, satılması ve yatırımcılar tarafından ICO fırsatlarına alışılması için kullanılır.

Ethereum ve Bitcoin arasındaki fark, Bitcoin‘in bir para biriminden başka bir şey olmadığı, ancak Ethereum’un şirketlerin yeni programlar oluşturmak için kullandıkları bir muhasebe teknolojisi olmasıdır. Hem Bitcoin hem de Ethereum “blockchain” teknolojisi olarak adlandırılır, ancak Ethereum çok daha sağlamdır. Bitcoin sürüm 1.0 ise, Ethereum 2.0’dır diyebiliriz ve merkezi olmayan uygulamaların üzerine inşa edilmesini sağlar. İnovasyon için harika bir sistemdir.

Ethereum Nasıl Çalışır?

Ethereum Sanal Makinesi (EVM), Ethereum ağında çalışan bir Turing-complete yazılımıdır. Dağıtılmış bir bilgisayar ağında komut dosyaları yürütür ve akıllı sözleşmelerden DAO’lara kadar her şeyin yürütülmesini ve depolanmasını sağlar. İşlevsel olarak, Ethereum geliştiricilerin üstüne merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına izin verir. Bu oyunlar, dağıtılmış kayıtlar, organizasyonlar ve daha fazlasını içerebilir.

Beyaz kağıda dayalı olarak, Ethereum’un arkasındaki tasarımın takip ettiği ilkeler şunlardır:

  • Basitlik – Protokol, veri depolama veya zaman verimsizliği maliyetlerinde bile olabildiğince verimli olmalıdır.
  • Evrensellik – Dahili Turing-complete komut dosyası, geliştiricinin herhangi bir akıllı sözleşme veya işlem türünü programlamak için kullanabileceği bir dildir.
  • Modülerlik – Ethereum protokolü mümkün olduğunca modüler ve ayrılabilir olacak şekilde tasarlanmalıdır.
  • Çeviklik – Protokol taş olarak ayarlanmamıştır ve protokol mimarisini veya güvenlikteki EVM’yi geliştirmek için herhangi bir fırsattan yararlanılacaktır.

Ayrımcılık yapmama/Sansürsüzlük – Protokol, belirli kullanım kategorilerini aktif olarak kısıtlamaya veya engellemeye çalışmamalıdır.

Kaynak: Forbes, telegraph, blockonomi

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın