Haziran 8, 2022

Nobel Ödüllü Ekonomistten Korkutan Kripto Para Yorumu!

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, kripto paraların mevcut durumunu daha önceki ’emlak/konut balonu’ ve yüksek faizli ipotek krizleriyle karşılaştırdı. Kripto varlıkların gerçekte herhangi bir değeri olmadığını belirten ekonomist, kripto paraları ‘kum üzerine değil, hiçbir şey üzerine inşa edilmiş bir eve’ benzetti.

Nobel ödüllü Paul Krugman, Pazartesi günü New York Times’ta yayınlanan bir makalesinde görüşlerini paylaştı ve içerikte kripto para biriminin mevcut durumunu tartıştı.

Krugman, 2008 yılında Alfred Nobel’in Anısına Sveriges Riksbank İktisadi Bilimler Ödülü’nü “ticaret kalıpları ve ekonomik faaliyetin yeri analizi için” kazanmıştı.

The Big Short isimli kitap ve filme atıfta bulunarak görüşlerini paylaşan Krugman. 2008 yılında yaşanan finansal küresel finans krizi öncesinde konut fiyatlarının şişmesine neden olan finansal araçları hatırlattı. Bu tür finansal araçlar bir süre konut fiyatlarını yükseltse de ardından büyük bir çöküş gelmiş ve küresel krizi tetiklemişti.

Kripto paraların mevcut durumunu tartışmaya devam eden ekonomist, Federal Ticaret Komisyonu’ndan alıntı yaptı ve bu tür kripto varlıkların dolandırıcılar tarafından tercih edilen bir ödeme aracı haline geldiğini belirtti. Stabilcoin’ler konusunda da oldukça eleştirel yaklaşık sergileyen Krugman, bu tür varlıkların ne stabil ne de bir ‘madeni para (coin)’ olmadığını belirterek, yakın zamanda yaşanan TerraUSD (UST) çöküşüne atıfta bulundu.

Krugman daha sonra Kasım ayındaki zirvede kripto para birimlerinin toplam piyasa değerinin neredeyse 3 trilyon dolar olduğuna dikkat çekti. İlk yatırımcıların gerçekten büyük kârlar elde ettiğini, ünlü işletme okullarının blok zinciri kursları sunduğunu ve birkaç şehrin en kripto dostu olmak için rekabet ettiğini de sözlerine ekledi.

“Bu kadar genişlemiş, destekçileri çok fazla siyasi etki kazanmış bir varlık sınıfının gerçek bir değerden yoksun olabileceğini ki bunun kum üzerine değil, hiçbir şey üzerine inşa edilmiş bir ev olduğunu ileri sürmek aşırı ve mantıksız geliyor.

Ama konut balonunu ve subprime krizini hatırlıyorum ve bana sorarsanız, “big short’tan büyük dolandırıcılğa” geçtik gibi görünüyor” yorumunu paylaştı.

Güncel fiyat hareketlerini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Bitcoin.com


Haber Yorumları ( 1 )

Sizde yorumunuzu ekleyin, görüş bildirin.

  • Serkan

    Kesinlikle eminim artık kriptolarin önü açılıyor. Böylesi adamlar ancak boş konuşur manipüle eder. Bunlar bildiğinden değil birilerinin dediğini yaparlar yapmazsa zaten ödül alamazlar.

    Cevap Yazın
Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.