%20’lik Bitcoin Düşüşünün Arkasında MicroStrategy Mi Var? MicroStrategy Yöneticileri Hisse Senetlerini Satıyor

0

Kurumsal yazılım firması Microstrategy’nin lideri Michael Saylor, her fırsatta Bitcoin’e olan desteğini göstermekten çekinmiyor. Şirketi, BTC’yi aylardır agresif bir şekilde satın alıyor ve bazı olumlu fiyat hareketlerinin nedeni olarak görülüyor. Ancak Saylor, kâr elde etmeye başlamadan önce en iyi kripto para birimini satın almaya ne kadar devam edebilir? Bir yatırımcı ve analiste göre Saylor’un firması kriptoyu terk etmeye başladı ve BTC fiyatındaki gizemli yüzde 20’lik düşüşün sorumlusu da bu firmaydı.

Yazılım üreticisinden Bitcoin yatırım aracına

Microstrategy yıllardır yazılım çözümleriyle biliniyordu ve Saylor’u pek kimse tanımıyordu. Zaman geçtikçe, şirket küresel tanınırlık kazandı ve Bitcoin’e kurumsal ilginin fiili yüzü haline geldi. Microstrategy, milyarlarca dolarlık Bitcoin satın alarak, en büyük Bitcoin sahiplerinden biri oldu.

Tesla CEO’su Elon Musk bile Bitcoin’i terk etse bile Saylor yatırımında ısrarcı olmaya devam etti. Hatta işler öyle bir noktaya geldi ki; Microstrategy bir yazılım üreticisinden çok bir kripto para yatırım aracı haline geldi.

Ancak Crypto Whale takma adıyla bilinen bir yatırımcı ve analiste göre, Saylor piyasaya çıkmak için en uygun zamanı bekliyordu ve o an gelmiş olabilir. Takipçileri tarafından “Crypto Whale” olarak bilinen analist, Bitcoin destekçisinin perde arkasında kâr elde ettiğini iddia ediyor.

Crypto Whale, Microstrategy’nin yaptığı ve Saylor’un destekçileri ve eleştirmenlerinin benzer şekilde sorguladıkları bir hamleye işaret etti. Şirket, geçtiğimiz aylarda Bitcoin servetini idare etmek için MacroStrategy LLC adlı yeni bir yan kuruluş kurduğunu açıklamıştı.

“Michael Saylor, herkesi bugün 51 bin dolardan BTC almaya çağırıyordu.

MicroStrategy BTC’sinin tamamını şüpheli bir şekilde LLC’ye taşıdı, bu da artık SEC’e başvurmadan satış yapabileceği anlamına geliyor.

Benim tahminim, Saylor’un aktif olarak cezbetmeye çalıştığı kişilere BTC varlıklarını boşalttığı yönünde.”

Elbette bu yeni bir şey değil ve iki aydan fazla bir süre önce kamuoyuna açıklandı. Microstrategy de yeni birimin oluşumu konusunda açıktı. Ancak Saylor, BTC’yi yeni birime aktararak SEC’e başvuruda bulunması gerekmeden elindeki zulayı satabileceği gerçeği de oldukça doğru.

Saylor’un geçmişi ve Bitcoin’in en ateşli destekçilerinden biri olma konusundaki ani kararı da insanların endişelenmesine neden oluyor. Bitcoin finans sahnesine ilk çıktığı zaman Saylor, BTC’nin günlerinin sayılı olduğunu iddia ediyordu ve kripto para konusunda oldukça karamsardı.

Analistler, Microstrategy yöneticilerinin hisse senetlerini boşaltmasından endişe duyuyor

Saylor, Microstrategy’yi 1989’da kurdu ve o zamandan bu yana geçen otuz yıl içinde şirketi gelişen sektörün ön saflarında tutmayı başardı.

Ancak şimdi, Saylor’un üst düzey yöneticilerinden bazılarının, firmanın aldığı yön konusunda o kadar hevesli olmadığı görülüyor. Bir Bloomberg raporuna göre, finans direktörü Le Phong ve baş teknoloji sorumlusu Timothy Lang, kendilerine verilen opsiyonların yaklaşık yüzde 30’unu kullandıktan sonra kısa süre önce Microstrategy hisselerini sattı. Her iki yönetici de hisse satışından 7 milyon dolar aldı.

Aslında opsiyon dönüştürme, herhangi bir yönetici için alışılmadık veya endişe verici bir hareket değildir. Bununla birlikte, daha fazla yatırımcı hisse senetleri aracılığıyla Bitcoin’e dolaylı maruz kalma arayışında olduğu için şirketin hissesi beş kat artmasına rağmen, bu iki yöneticinin satış yapması insanları endişelendiriyor.

Kurumsal bir ticaret firması olan Miller Tabak + Co.’nun baş piyasa stratejisti Matt Maley, bu hamleyi sorgulayanlardan sadece biri. İki yöneticinin, Saylor’un şirketi götürmek istediği yön ve özellikle uzun vadede şirketin Bitcoin’e bağlı geleceği konusunda endişeli olabileceklerine inanıyor.

“Üst düzey yöneticiler, değerinin artacağına inanırlarsa hisse senedi satmazlar. Bu, nerden bakarsanız bakın kötüye işaret.”

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın