Kripto Paraların Volatilite Sorunu Üzerine!

0
652

Kripto paralara en çok gelen eleştirilerden biri, kripto paraların volatilitesinin yüksek olması. Bu eleştirinin haklı ve haksız tarafları var, bugün haberimizde bu konuya değineceğiz.

Ekimin sonunda kripto paraların ilki ve en büyüğü olan Bitcoin, 24 saat içinde yaklaşık %42 değer kazanmıştı. Yani fiyatı 3.000 dolar artmıştı. Bu bir para birimi için çok yüksek bir volatiliteyi gösteriyor. Ödeme aracı olması beklenen kripto paralar içinde negatif bir durum diyebiliriz. Aynı sonuçlar altcoin diye tabir edilen diğer kripto paralar içinde geçerli. Bazı altcoinlere göre Bitcoin, çok daha stabil bir para birimi bile olabiliyor.

İnsanların ilgisini çeken şey de bu aslında. Kripto paraların aniden, yüksek miktarlarda değer kazanabilmesi. Her ne kadar görmek istemesek de madalyonun diğer tarafı da mevcut. Kripto paralar aniden, yüksek miktar da değer kaybederek, bir çok yatırımcının, tabiri caizse ocağına incir ağacı dikebiliyor.

Kripto paraların bu kadar yüksek volatiliteye sahip olması en büyük eleştiri konularından biri ama aslında, abartıldığı kadar volatil değil. Kripto paraların piyasaya getireceği en büyük avantajlardan biri, mesafe fark etmeksizin, büyük miktardaki paraları, çok hızlı bir şekilde transfer edebilmesi. Hemde güvenli olarak. Bu hız şu anki geleneksel banka sistemi ile karşılaştırıldığında çok yüksek diyebiliriz. Kripto paraların bu hızı, onların volatilitesini düşürüyor.

Dakikalar içinde bir cüzdandan diğerine aktarılan para, değerinde çok fazla değişikliğe uğramadan transfer edilmiş oluyor. Bu da paranın oynaklığını düşürüyor. Peki bu yeterli mi? Elbette hayır, bu kripto paraların bir avantajı kullanarak, eksikliklerini gidermesi demek. Ama kripto paralar için volatilite çözülemeyecek bir sorun değil. Bitcoin’i ele alırsak, bu para daha çok kişinin eline geçtiğinde, balinaların gücü azaldığında, volatilitesi de düşecektir.

Buradan da anlaşılacağı üzere volatilite, kripto paraların bir suçu değil, onu kullanan kişilerin azlığı ve bu azlığın içinde olan küçük grubun, elinde büyük oranlarda değer tutması ile alakalı.

Sonuca gelecek olursak, kripto paralar şu anda volatil ama bu kripto paraların bir özelliğinden ziyade onu elinde tutan kişilerin sayısı ve bu kişilerin tutumu ile alakalı. Bu zamanla düzelecek bir sorun diyebiliriz. Bunun yanında kripto paraların bu sorunu, geleneksel paralara göre daha iyi çözebileceği bir teknolojisi var; blockchain.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın