Ana Sayfa Haberler Kripto Paralarda Büyük Vurgun! Dolandırıcılar 5.2 Milyar Dolar Çalmış!

Kripto Paralarda Büyük Vurgun! Dolandırıcılar 5.2 Milyar Dolar Çalmış!

0

Kripto para dünyasında her ne kadar son zamanda dolandırıcılık faaliyetleri azalmış olsa da, Amerika Birleşik Devletleri’nde mali makamlara göre kripto paralar kullanılarak yapılan dolandırıcılık faaliyetleri sonrası elde edilen yasadışı gelir hiç de az değil.

Hazine Bakanlığı’nın Mali Suçları Uygulama Ağı [FinCEN], fidye yazılımları kullanan dolandırıcıların 5.2 milyar dolar değerinde Bitcoin çaldığını bildirdi. Yapılan araştırma ile fidye yazılımı kullanan dolandırıcıların, çaldıkları bu paraları aklamak için kullandıkları borsaları ve hizmetleri takip edildi.

Araştırma verileri, 1 Ocak 2011 ile 30 Haziran 2021 arasında dosyalanan 2.184 Özel Faaliyet Raporunu [SAR] içeriyor. FinCEN, fidye yazılımlarıyla ilişkisi olduğu tespit edilen 177 dönüştürülebilir kripto para cüzdan adresi tanımladı.

Ajansa göre şu an aktif olarak kullanılan 68 farklı fidye yazılımı var ve bunların arasında REvil/Sodinokibi, Conti, DarkSide, Avaddon ve Phobos gibi yazılımlar olduğu tespit edildi.

Verilere göre, ajans 2021 yılında fidye yazılımıyla çalınan para miktarının 590 milyon dolar arttığını belirtti, bu sayı yıla göre %42 artış anlamına geliyor.

“FinCEN, fidye yazılımıyla bağlantılı, 2020’nin tamamı için toplam 416 milyon dolara kıyasla bu yıl yüzde 42 artışla 590 milyon dolar belirledi. Mevcut eğilimler devam ederse, 2021 yılında fidyecilikle bağlantılı dolandırıcılık olayları geçtiğimiz 10 yılda gerçekleşen dolandırıcılık faliyetleri toplamında daha fazla olabilir.”

Bu rapor ise Hazine Bakanlığı’nın SUEX isimli kripto borsasının işlem geçmişinde bulunan faaliyetlerin %40’ının yasa dışı aktörlerle bağlantısı olduğunun tespit edilmesi sonrasında hazırlandı.

Raporda sıklıkla Bitcoin’den bahsedilmiş olmasının yanı sıra dolandırıcıların Monero’yu da dolandırıcılık faaliyetlerinde kullandığı tespit edildi. Monero, gizlilik için geliştirilmiş ve anonimliği arttırılmış bir kripto para birimi olarak tanınıyor.

Hazine Bakanlığı, bu tür siber saldırılara karşı güçlü önlemler almayı planlıyor ancak önlemlerin yürürlüğe girmesi durumunda, kripto para düzenlemeleri de etkileyecek. Fidye yazılımı saldırılarına karşı artan kripto ödemeleri göz önüne alındığında, ajans ayrıca blockchain şirketlerinin bu tür eylemleri önlemek için onlarla birlikte çalışmasını istedi.

YORUM BULUNMUYOR

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın