İsrail Yargısı Tarafından Dikkat Çekici Bitcoin Kararı

Lider kripto para birimi Bitcoin, 10 yıldan uzun bir süredir dünyamızda fakat, BTC ve diğer kripto para birimleri hakkında yaşanan kararsızlıklar ile ülkelerin bunlara bakış açısı halen tam şekilde netleşmedi.

Lider Kripto para birimi Bitcoin varlık kabul edildi

İsrailde yapılan bir mahkemede, yeni alınan bir karar ile ülkenin merkez bankasının Bitcoin hakkındaki düşüncesini savundu ve BTC’nin bir varlık olduğu kabul edildi. İsrail merkezli blockchain start-up firmasının kripto satışından elde ettiği kazancın vergiye dahil olması, firmayı ülkenin vergi dairesi ile karşı karşıya getirdi ve dava halen devam etmekte.

Mahkemeden vergi dairesi lehine karar verildi ve Bitcoin’in bir varlık olmasından dolayı vergiye tabii olduğunu açıkladı. Mahkeme kararından önce lider kripto para birimi Bitcoin’de vergi verilmesi İsrail yasalarına göre zorunlu değildi ancak mahkemeden çıkan karar ile bu durum bozuldu.

Yargıç Shmuel Bornstein, verdiği bu karar sonrası blockchain start-up firmasının kurucusunun itiraz isteğini ve Bitcoin’in yeniden değerlendirilmesi talebini reddetti.

Bir hukuk firması ortaklarından olan Italy Bracha, konu hakkında yaptığı bir açıklamada kripto paralarla yaptıkları kazançları beyan etmeyen kullanıcılar emsal teşkil edeceğini ve yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Davanın temellini oluşturan blockchain firması DAV’in kurucusu Noam Copel 2011 yılında Bitcoin satın aldığı ve bunları 2013 yılında yaklaşık 2,29 milyon dolar kazanç karşılığında sattığını beyan etti.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.