İran Camilerinde Bitcoin Madenciliği

Madencilik yoluyla çıkarılan Bitcoin’de bir Bitcoin üretmek için kullanılan enerji miktarı giderek artmaya başladı. Çıkarılmamış Bitcoin sayısı azaldıkça harcanan enerji miktarı artıyor. Dünyada Bitcoin madenciliği ile uğraşan kişiler birçok kez bu elektrik maliyetini düşürmek için farklı yollar denedi. Ama İran’da yaşanan olay pes dedirtiyor.

İran’da hükümetin kamusal alanda elektriği bedava tutması sebebiyle Bitcoin madenciliği yapan kişiler bu iş için camileri mesken tuttu. Birçok cami ve okul gibi kamusal alanlarda Bitcoin madenciliği yapıldığı belirtildi.

İran hükümeti kamusal alanda elektriği ücretsiz tutmasının yanı sıra hane ve üreticilere de yüksek oranda elektrik sübvansiyonları sağlıyor. Bu sayede çevre ülkelerden de Bitcoin madenciliği yapan girişimciler İran’ı tercih ediyor.

İran hükümeti konuyla alakalı düzenleme ve denetleme kararı aldı. Ülkede kullanılan elektrik miktarının önceki döneme göre %5 artması ile enerji bakanlığı konuyla ilgilenmeye başladı. İran enerji bakanı Mustafa Maşhadi, “bu artışın nedeni Bitcoin madenciliği bu yüzden bu kişileri tespit edip elektriklerini keseceğiz” dedi.

Kaynaklara göre İran’da, bu günlerde 12 – 13 bin dolar arasında işlem gören bir Bitcoin üretmek için gereken enerjinin maliyeti 24 evin yıllık elektrik tüketimi ile aynı miktarda.

Dünyada ise kripto para endüstrisinin yılda tükettiği enerji 68 teravata kadar yaklaşmış durumda. Bu, aynı zamanda Portekiz, Şili, Cezayir, İsviçre gibi ülkelerin ekonomilerin enerji tüketimine yakın.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.