ICO Nedir? ICO Yatırımı Mantıklı Mı?

0

Ico, kripto parasındaki yeni konulardan biri. Tanımsal olarak bir kitle fonu diyebiliriz. Blockchain ve kripto para olarak bir ürün sunacağını taahhüt eden girişimcilerin topladıkları bir çeşit yatırım fonlamasıdır.
Günümüzde bu şekilde gelişmiş bir çok Blockchain ve kripto para teknolojisi bulunmaktadır. Bu tarz yatırım projeleri, kısa sürede büyük gelişimler kaydettiği görüldükçe daha da çok ilgi duyulan bir konu oldu. Yatırımı para ile yapmak dışında Bitcoin ve ethereum gibi kripto paralarla yapmakda mümkün.

Adını yeni duyurmasına rağmen Ico, blockchain topluluğu içinde hızla tartışılan bir tartışma konusu haline gelmiştir. Birçok kişi ICO’yu, kurucuların haksız miktarda sermaye arttırmasını sağlayan düzenlemesiz menkul kıymetler olarak görürken, diğerleri de geleneksel girişim-finansman modelinde bir inovasyon olduğunu savunuyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), çok sayıda projenin ve yatırımcıların pek çok ICO’nun finansman modellerini yeniden incelemeye zorlayan meşhur DAO ICO’da yayınlanan sembollerin durumuyla ilgili bir karar almıştır. Göz önünde bulundurulması gereken en önemli kriter, kriptoparanın Howey testini geçip geçmediğidir. Eğer bir sorun varsa, güvenlik olarak ele alınmalıdır ve SEC tarafından dayatılan belirli kısıtlamalardan geçmelidir.

ICO’NUN RİSKİ
Küresel bir yatırımcı havuzundan para aldığınız için, ICO’larda toplanan miktarlar astronomik olabilir. ICO konusundaki önemli nokta, para yatırımını ürün öncesi sağlamaktır. Bu, yatırımı son derece spekülatif ve riskli hale getirir.
Ico’nun risklerinden biri ise siber saldırıya uğrama ihtimali ve sıkla başvurulan yöntemlerden biri olan ucuza hisse alıp yüksek fiyatla satılmaya çalışılmasıdır. Ancak çok fazla risk içermesine rağmen büyük para yatırımı sağlanması için en uygunudur. Yarar sağlayacak iyi bir projeyle gerekli yatırım sağlanırsa çok büyük kazançların olması mümkündür. Bu noktada asıl düşünce proje hakkında herşeyin düzenlenmesi ve kişisel olarak doğru şekilde ilerlemektir.

Yatırımcılar Ico Hakkında Ne Düşünüyor?
ICO Alert’un kurucu ortağı Finch, “Kamu yatırımında büyük bir yavaşlama oldu” diyor. Bunu devam eden genel fiyat düşüşlerine bağlayan Finch, bu da ICO’ların satışlarının ertelemesine neden olabilir. “Bazıları fiyatla ilgilidir” diye ekliyor, “Bitcoin’de finanse edilen tüm projeler nedeniyle büyük bir kamuoyu yavaşlaması gördük”.

2017, ICO’larda büyük bir patlama yaşadı ve 2018’inde bu şekilde gittiğini gördü. Ancak Nisan ayında, ICO ihraç pazarı, ayı piyasası nedeniyle %60-70 arası bir çarpışma yaşadı. Yine de, gerçeğe bakarsak yayınlanan ICO’ların sayısı yavaşlamamaktadır.

Kaynaklar:bitcoinmagazine,forbes

 

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın