Glassnode Açıkladı: Ayı Piyasası Devam Edecek mi?

0
Glassnode Açıkladı: Ayı Piyasası Devam Edecek mi?

Glassnode, Bitcoin (BTC) için birkaç on-chain verinin hala bir düşüş aralığında yer alırken, son fiyat toparlanmasının devam etmesi için artan talep ve ağ üzerinden harcanan ücretler gerektireceğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta yaşanan düşük büyümeyi Glassnode tarafından değerlendiren “The Week On Chain” raporu, önemli bazı verilere dikkat çekti.

Analistler, yatırımcıların geçtiğimiz hafta Bitcoin fiyatındaki %15’lik artışla ilgili heyecanını azaltmak için işlem talebindeki yan büyümeye, aktif Bitcoin adreslerinin “bir aşağı kanalda” kalmasına ve düşük ağ ücretlerine işaret ediyor. Bununla birlikte, CoinGecko’ya göre BTC şu anda son 24 saat içinde %2 düştü ve 23.000 doların altında 22.899 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, rapor, on-chain aktivitede bir düşüş ve spekülatif yatırımcılardan uzun vadeli yatırımcılara dönüş içeren bir ayı piyasasının özelliklerini vurgulayarak başlıyor. Bitcoin ağının hala bu özelliklerin her birini gösterdiğini belirten rapor bu açıdan dikkat çekici.

Glassnode Bitcoin

Glassnode, ağ etkinliğindeki düşüşün, uzun vadeli sahipler (LTH’ler) üzerindeki spekülatif trader’lardan ve ağ teknolojisine yüksek düzeyde inanç duyan yatırımcılardan ağ için yeni talep eksikliği olarak yorumlanabileceğini belirten bir yorum paylaşarak şu sözleri kaydetti:

“Büyük kapitülasyon olayları sırasında daha yüksek birkaç faaliyet artışı dışında, mevcut ağ faaliyeti, henüz çok az yeni talep akışı olduğunu gösteriyor.”

Geçtiğimiz haftanın aksine, Bitcoin için 20.000 dolar seviyesinde önemli bir talep seviyesinin oluştuğu ve taban oluşturduğu göründüğünde, daha fazla fiyat artışını sürdürmek için gereken ek talep gözlemlenemiyor. Glassnode, aktif adreslerdeki istikrarlı düşüşünün, geçtiğimiz yıl Aralık ayından bu yana yürürlükte olan “düşük ayı piyasası talep profili” olarak ifade ediyor.

Ayı piyasası

Analiz, mevcut ağ talep modeli ile 2018-2019 döneminde kurulan arasında benzerlikler olduğuna da dikkat çekti. Önceki döngüye benzer şekilde, ağ talebi, Bitcoin fiyatında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan Nisan 2021’den sonra kurudu. Fiyatlar yeni bir zirvede toparlandıkça, talepte kayda değer bir toparlanma oldu ve takip eden Kasım ayına kadar sürdü.

Ancak, geçen yıl Kasım ayından bu yana talep, Mayıs ayındaki toplu satışlar sırasında büyük bir düşüşle birlikte düşüş eğiliminde:

“Bitcoin ağı, uzun vadeli yatırımcıların hakimiyetinde kalmaya devam ediyor ve henüz kayda değer bir yeni talep dönüşü olmadı.”

Glassnode, Bitcoin meraklıları dışındaki herhangi birinden gelen zayıf talebin ağ ücretlerini “ayı piyasası bölgesine” zorladığını da sözlerine ekledi. Geçen hafta, günlük ücretler sadece 13.4 BTC idi. Buna karşılık, fiyatlar geçen Nisan ayında ATH’ye ulaştığında, günlük ağ ücretleri 200 BTC’yi aştı.

Ücret oranlarının kayda değer bir dereceye kadar arttığını varsayarsak Glassnode, talebin artmakta olduğu anlamına gelebileceğini ve Bitcoin ağ etkinliğinde daha fazla “yapıcı yapısal değişimin” sürdürülmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor:

Henüz ücretlerde kayda değer bir artış görmemiş olsak da, bu metriğe göz kulak olmak muhtemelen bir toparlanma sinyali olabilir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın