Fransız Mahkemesi Bitcoin’i “Somut Olmayan Maddi Varlık” Olarak Kabul Etti

2014 yılında, bir Fransız değişim platformu olan Paymium, bir İngiliz alternatif yatırım şirketi BitSpread’e 1.000 Bitcoin (bu yazı yazılırken 9.1 milyon Dolar) borç verdi.

Ancak, Bitcoin Cash’i oluşturan Ağustos 2017 Bitcoin Hard Fork’undan sonra, BitSpread 1.000 BCH’lik bir kazanç elde etti. İki taraf da, 350.000 Dolar’lık Bitcoin Cash için kimin yasal haklara sahip olduğuna karar veremedi. Bu yüzden anlaşmazlığı Mahkemeye götürdüler.

Mahkeme bir karara varmadan önce, Bitcoin’in yasal doğasını oluşturmak zorunda kaldı. Yerel bir raporun yakın zamanda belirttiği gibi, Mahkeme nihayetinde birincil kripto para biriminin bir maddi varlık olduğuna karar verdi. Değiştirilebilir ancak kişiselleştirilemeyen bir mal olarak FIAT para birimleriyle aynı kategoriye yerleştirildi.

Bu konuda konuşan Kramer & Levin hukuk bürosundan Huberd de Vauplane. Bu kararın tüm kripto piyasası üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etkisi olabileceğini belirtti:

“Bu kararın kapsamı dikkate değerdir, çünkü Bitcoin’in para veya diğer finansal araçlar gibi muamele görmesine izin verir. Bu nedenle, borç verme veya repo işlemleri gibi büyüyen Bitcoin işlemlerini kolaylaştıracak. Böylece kripto para piyasasının likiditesini destekleyecektir.”

İlginçtir ki, Mahkeme Bitcoin’i bir menkul kıymet olarak kabul ettiğinden, onu mülkiyeti borçluya devreden “tüketici kredisi” olarak sınıflandırmıştır. Böylece, Bitcoin Cash borçluya aittir, yani BitSpread.

Dünya Genelinde Olumlu Haberler

Kripto para birimleri bu hafta büyük bir tanınma gördü. Her şey birkaç gün önce Alman Federal Mali Denetleme Kurumu’nun (BaFin) dijital varlıklar hakkında yönergeler yayınlamasıyla başladı. Ülkenin otoritesi, hepsini mevzuat şeklinde önemli bir adım olarak kabul edilen finansal araçlar olarak sınıflandırdı.

Diğer iyi haberler Çarşamba günü dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinden geldi. Hindistan Yüksek Mahkemesi, 2018’de sanal varlıkları kullanma konusundaki Rezerv Bankası yasağını kaldırdı.

Kısa bir süre sonra, Güney Kore Ulusal Meclisi mevcut bir yasayı değiştirdi ve kripto para ticareti ve sınırlarında yasal kalmasını sağladı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.