Şubat 17, 2022

%2800 Fırladı! Bu Metaverse/Meme Coin İyi Bir Yatırım Mı?

Bazı kripto para birimleri, kripto piyasasının bu hafta yatay ticareti ile önemli fiyat artışları gördü. Metaverse ve Meme coin’lerin çoğu çift, hatta üç haneli oranlarda kazançlar görerek piyasaya hakim olmaya devam etti. Ancak bunların arasında bazı kripto para birimleri vardı ki inanması güç bazı kazançlara şahit oldu.

Shiba Toby (SHBT) adlı bir metaverse/meme kripto para birimi dün yüzde 2000 kazanç yaşayarak 0,0000005623 dolardaki tüm zamanların en yüksek seviyesine kadar ulaştı ve en çok kazananlar listesinde yerini aldı. Ancak kazançlarının belirli bir kısmını kaybeden metaverse/meme coin, yazım sırasında ise yüzde 1579’luk bir artışla 0,0000001317 dolardan işlem görüyordu.

CoinMarketCap/Shiba Toby grafiği/16:05

Biz de KoinFinans olarak bu yazımızda, kısa sürede böyle etkileyici bir artış yaşamış bir meme coin olan Shiba Toby’i inceledik ve fiyatın neden bu kadar yükseldiğini anlamaya çalıştık.

Shiba Toby (SHBT) Nedir?

Ocak 2022’de piyasaya sürülen Shiba Toby, Binance Smart Chain (şimdiki BNB Chain) üzerine inşa edilmiş Shiba Inu temalı bir meme kripto para birimidir. En büyük gücünün şeffaflık olduğu iddia edilen meme coin’in, BSC’deki bir sonraki büyük addem-i merkeziyetçi meme coin olması bekleniyor.

Projenin teknik incelemesinde ekip kripto para birimini şu şekilde tanımlıyor:

“Shiba Toby, en iyi ve en yeni kodlama teknolojisini sağlayan, hepsi bir arada en üst düzey token’dır. Daha önce hiç olmadığı kadar ödüllendirici bir token yarattık.”

Shiba Toby, her satış işlemi için kullanıcıları %5 ödüllendiren bir yansıma token‘ıdır (işlemlerin vergilendirildiği ve alınan verginin bir yüzdesinin token sahiplerine yeniden dağıtıldığı bir mekanizma kullanarak sahiplerini ödüllendiren kripto para birimleri). Ödüllerin otomatik olarak yeniden dağıtıldığı hiper deflasyonist bir token olarak tanımlanabilir.

Shiba Toby ayrıca, kullanıcıların şu anda deneyebilmeleri için mevcut olan bir metaverse oyununa da sahiptir. Oyun, kullanıcıların coin toplayabilecekleri, Mario’ya benzeyen basit bir 2D platform içeriyor.

Yazma sırasında oyun hala beta testi aşamasında. Bu da oyuncuların oyunu test edebileceği, ancak ödüllendirme sisteminin henüz uygulanmadığı anlamına geliyor.

Shiba Toby, platformlarındaki oyunlar için bazı planlar yaptı. Bunların arasında PVP ve PVE savaşları, Breeding NFT’leri ve çok daha fazlası yer alıyor. Ayrıca Shiba Toby, sevimli bir Shiba Inu köpeği içeren bir NFT koleksiyonu da yayınlayacaklarını açıkladı.

Shiba Toby İyi Bir Yatırım Mı?

CoinMarketCap grafiğine göre Shiba Toby’nin önemli fiyat artışları yaşaması bir aydan daha fazla bir zaman aldı.

Kripto para birimi sadece PancakeSwap’ta listeleniyor, bu da tüm hacmin o borsadan geldiği anlamına geliyor.

Yazma sırasında, SHBT’nin piyasa değeri 126 bin dolar, 24 saatlik işlem hacmi ise 190 bin doların üzerinde… Son 24 saat içinde, bu büyük artışı takiben gerçekleşen çok sayıda alım hacmi tokeni sürekli yeni zirvelere taşımaya devam ediyor.

Shiba Toby’nin Twitter’daki son etkinliği Ocak ayındaydı, bu nedenle mevcut yükseliş momentumunun nedeni tam olarak bilinmiyor. Bu, görünürde bir sebep olmaksızın gerçekleşen gizli bir pump gibi görünüyor.

Holder’ların dağılımına bakıldığında, en üstteki holder, yüzde 30’un üzerinde arz ile PinkSale Likidite Kilidi adresi olduğu görülüyor, PinkSale’i ise arzın yüzde 15,3’üne sahip olan dağıtıcı takip ediyor.

Yukarıdaki holder dağılımı nispeten sağlıklıdır. Dağıtıcı, arzın yalnızca yüzde 15’ini elinde tutuyor, bu da makul bir durum olarak görülebiliyor. Bazı dağıtıcıların toplam arzın yüzde 90’ını elinde tuttuğu şüpheli tutucu dağılımlarına sahip birçok token olduğuna da şahit olduk, onlara göre durum oldukça sağlıklı sayılabilir.

Genel olarak, Shiba Toby herhangi bir kırmızı bayrak gösteriyor gibi görünmüyor ve analistler 300 bin doların altındaki düşük piyasa değerinin, Minimum Uygulanabilir Ürüne (proje bir oyuna sahip) sahip bir Metaverse/Meme kripto para birimi için oldukça düşük olduğunu belirtiyor.

Token’ın endişe yaratan tek kısımlarından birisi, son derece düşük bir işlem hacmine sahip olduğu 15 Ocak ile 15 Şubat arasındaki dönemdir. Bununla birlikte, son yükseliş momentumu ve son 24 saatte 148 bin doları aşan hacim, tokenin uzun vadeli potansiyeli konusundaki olumlu göstergeleridir.

Eğer ekip Shiba Toby’yi geliştirmeye devam ederse ve NFT koleksiyonları piyasaya çıkarsa, SHBT kolayca en az 1 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaşabilir.

Meme kripto para birimlerine yatırım yapmak her zaman oldukça risklidir, ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi Shiba Toby sadece bir meme coin değil. Kripto para biriminin bazı kullanılabilirlik durumları ve minimum uygulanabilir ürünü bulunuyor, bu da coin hakkında olumlu bir hissiyat oluşturuyor.

Yatırımcıların SHBT’yi 24-48 saat ellerinde tutarak hızlı bir kısa vadeli kazanç elde edebilmeleri mümkündür, ancak eğer mevcut fiyat token’ın zirvesiyse, trader’lar sadece birkaç dakika içinde portföylerinin yüzde 50’sini de kaybedebilirler.

*Minimum Uygulanabilir Ürün (MVP), tüketicilerin ilgisini çekmeye yetecek temel özelliklere sahip yeni bir ürünün pazara sunulduğu bir geliştirme tekniğidir. Nihai ürün ancak ürünün ilk kullanıcılarından yeterli geri bildirim alındıktan sonra piyasaya sürülür.

Bu teknik, nihai ürünü çok daha iyi hale getirmelerine yardımcı olur. MVP konseptinin yardımıyla, araştırma veya pazarlama ekibi, ürünün nerede eksik olduğunu veya güçlü veya zayıf yönlerinin neler olduğunu öğrenecektir.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : coinjournal


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.