Faiz Kararı Öncesi Kripto Tasfiyeleri Artmaya Başladı!

Bitcoin ve Ethereum fiyatı, 27 Temmuz’da gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesinde kilit destek seviyelerini sürdüremediği için kripto para piyasası geçtiğimiz haftaki kazanımlarını kaybetti. Piyasa, son 24 saat içinde yaklaşık 80.000 trader’ın tasfiyesi sonucunda 250 milyon doların üzerinde tasfiye kaydetti.

Beklentiler, Federal Rezerv’in 100 baz puanlık faiz artırımı olasılığını yükseltmeye devam ediyor. 75 baz puanlık faiz artırımı olasılığı geçtiğimiz hafta %80 seviyelerinde yer alırken, bu hafta %75’e düştü.

Ekonomistler ise 50-75 baz puanlık bir faiz artışı beklentisini sürdürürken, Fed bu ayki 75-100 baz puanlık faiz artırımının ardından faiz artırımlarını yavaşlatacağına işaret ediyor.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatı bugün 20.895 dolar ve 1.380 dolara düşerek 22.800 dolar ve 1.500 dolarda yer alan temel psikolojik seviyelerin altına geriledi.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, Coinglass’ın paylaştığı verilere göre, son 24 saatte yaklaşık 80.000 trader tasfiye edildi ve toplam tasfiye tutarı yaklaşık 250 milyon dolar oldu. En iyi kripto para birimleri arasında Ethereum, 109 milyon doların üzerinde en yüksek tasfiyeyi kaydederken, Bitcoin (BTC), Ethereum’u 56 milyon doların üzerinde tasfiye ile takip etti.

Ethereum Classic (ETC), Solana (SOL), Polygon (MATIC), Ripple (XRP), Avalanche (AVAX), Cardano (ADA), ApeCoin (APE), Optimism (OP), Stepn (GMT) ve Dogecoin (DOGE) son 24 saat içinde tasfiye edilen en iyi kriptolar arasında yer aldı.

Haber hazırlanırken, Bitcoin (BTC), kripto borsalarında 46,69 milyon dolar long pozisyon ve 9,80 milyon dolar short pozisyon tasfiyesi kaydetti. Ethereum (ETH) ise son 24 saatte 91.69 milyon dolarlık long ve 18.36 milyon dolarlık short tasfiyeye tanık oldu. En fazla tasfiyeyi Okex, Binance ve FTX borsaları kaydetti.

Zayıf kripto varlıklar ve küresel hisse senedi borsası, ABD Federal Rezervinin enerji ve gıda fiyatları yükselmeye devam ettikçe piyasaları daha agresif bir faiz artırımıyla şaşırtabileceğini gösteriyor.

CME FedWatch Tool’a göre 75 baz puanlık faiz artışı olasılığı %76 oranında. Oysa 100 baz puanlık faiz artışı olasılığı ise %24 gibi düşük bir oran. Fed, para politikasına karar vermek için muhtemelen enerji, gıda ve konut fiyatlarını yakından analiz ediyor.

Kripto analistleri, faiz artışına rağmen Bitcoin ve Ethereum fiyatlarının 20.000 dolar ve 1.200 dolar seviyelerinin üzerinde kalmasını bekliyor.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.