Eski Kongre Üyesi: Bitcoin Bir Para Birimidir ve Aynı Şekilde Vergilendirilmelidir

Bitcoin’in bazı ülkelerde düzenleyici baskılarla karşı karşıya kalmasıyla ve özellikle de yeni atanan SEC Başkanı Gary Gensler’in yeni düzenlemelerin yolda olduğunu duyurmasından sonra, yatırımcılar ABD’deki kripto para birimine daha fazla yatırım sınırlaması getirilip getirilmeyeceği konusunda endişeli.

Bu konu hakkında konuşan eski başkan adayı ve kongre üyesi Ron Paul, Bitcoin’in vergiden muaf para olarak yasallaştırılması çağrılarını yeniledi.

Geçmişte Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yasallaştırılmasını savunan Paul, Bitcoin destekçilerinin favorisi “End the Fed”in yazarıdır. Eski kongre üyesi ayrıca pandemi başladığından beri kontrolsüz para basması nedeniyle Federal Rezerv’i düzenli olarak eleştirmesi ile biliniyor.

85 yaşındaki eski kongre üyesi, Kitco News ile konuştu ve amacının rekabeti yasallaştırmaya yardımcı olmak olduğunu söyledi: “Geri kalanını insanların çözecek. Seçim özgürlüğü bu sorunu çözecek.”

Altın ve Bitcoin’i itibari para ve ABD dolarının “rakipleri” olarak nitelendiren ve yatırımcıların bu tür alternatif para biçimlerini aramasının başlıca nedeninin ABD dolarının düşen değerine karşı korunmak olduğunu vurgulayan Paul; bu nedenle “alternatif para biçimlerinin” itibari para ile aynı şekilde vergilendirilmesi gerektiğine inanıyor:

“Şu anda, altın alıp satarsanız, vergilendiriyorsunuz, onların bunu yapmaya yetkisi var. Bitcoin’de kâr elde ederseniz, vergilendirilen insanlara dair hikayeler duymuşsunuzdur. Parayı vergilendiremezsiniz, yapamazsınız. Bir yıl önce bir dolar aldıysanız ve %10 düştüyse, dolarınız değer kaybettiği için zarar sağlamazsınız.”

Paul, ABD düzenleyici kurumlarının, ABD doları ile rekabet ettiği için Bitcoin’i düzenlemeye ve daha fazla vergilendirmeye yöneldiğine inanıyor ve hükümetlerin tarih boyunca “paranın kontrolünü ellerine almak için çok istekli olduklarını ve asla pes etmeyeceklerini” düşündüğünü söyledi.

Hükümetlerin her zaman alternatif para biçimlerini bastırmaya çalışacaklarını belirten Paul,  devletin müdahale etmesi yerine en iyisinin ne olduğuna serbest piyasaların karar vermesine izin vermenin önemli olduğunu da ekledi:

“İyi mi yoksa kötü mü olduğunu teknik olarak açıklamaya çalışmayacağım. Ben daha çok seçme özgürlüğünün yasallaştırılması konusunu tartışacağım. Kararları hükümet değil halk vermeli.” 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.