El Salvador, Çığır Açan Bir Hamleyle Bitcoin’i Ulusal Para Olarak Kabul Etti

0

El Salvador Cumhuriyeti, Bitcoin’i ulusal para haline getiren dünyadaki ilk ülke oldu. Geçtiğimiz günlerde bu gelişmeye dair bir adım atıldığını bildirmiştik. Şimdi ülkenin yasama organı, Bitcoin’i kabul edilebilir bir para biçimi haline getirmek için oluşturulan yasa tasarısını onayladı. Tasarının onaylanmasının ardından, El Salvador her türlü parasal borç için kriptoyu kabul eden ilk ülke oldu.

El Salvador başkanı Nayib Bukele, Bitcoin teklifini 8 Haziran’da Kongre’ye sundu. Söz konusu tasarıda ülke sakinlerinin vergilerini Bitcoin ile ödemeleri de istendi. Teklifte ayrıca, Bitcoin’deki borsaların sermaye kazançlarından hariç tutulmasına ve ABD dolarının muhasebe amaçları için “referans para birimi” olarak kullanılmasına da yer verildi. Tasarının 8. maddesi de şunu öngördü:

“Devlet, özel sektörün eylemlerine halel getirmeksizin, kullanıcının Bitcoin cinsinden işlem yapmasına olanak tanıyan ve dilerse otomatik ve anında Bitcoin’den USD’ye çevrilebilirliğe sahip alternatifler sunacaktır. Ayrıca, Devlet, nüfusun Bitcoin işlemlerine erişebilmesi için gerekli eğitim ve mekanizmaları teşvik edecektir.” 

Yasa Devletin, Banco de Desarrollo de El Salvador’da (Banka) BTC’den USD’ye otomatik ve anında dönüştürülebilirliği garanti edeceğini ortaya koydu. 80 yetkiliden 62’si yasayı desteklediği için öneri yasama üyeleri arasında memnuniyetle karşılandı. 19 üye karşı çıkarken, üç üye çekimser kaldı. Başkan Bukele, paylaştığı bir tweet ile Kongre üyeleri arasındaki onayı duyurdu.

Bukele’nin onaylanan yasa tasarısına ilişkin tweet’i, kripto topluluğu üyelerinden çok sayıda tepki aldı. Popüler kripto analisti PlanB, Bitcoin ülkede yasal bir para birimi haline geldiğinden El Salvador halkının sevincine ortak oldu. PlanB, daha fazla ülkenin El Salvador’un kripto benimsemesini taklit edeceğini söyledi. Ayrıca, yeni adımın “Yeni Rönesans”ın başlangıcını işaret ettiğini de sözlerine ekledi.

Bunların yanında, raporlar El Salvador’un ülke ekonomisine 3 BTC yatırabilen herkese vatandaşlık vereceğini gösterdi.

Tasarının onaylanmasının ardından Kongre Üyesi William Soriano, büyük bir ekonomik dönüşümün başladığını söyledi. Tasarıya göre, kararname Resmi Gazete’de yayınlandıktan 90 gün sonra çıkarılacak.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indererek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın