Dolar, Çin Yuan’ına Karşı %10 Değer Kaybı Yaşadı!

Dolar, bu senenin mayıs ayından bu zamana Çin Yuanı (CNY) karşısında ciddi miktarda önem kaybı yaşadı. Mayıs ayında ise 1 dolar ile 7,2 CNY neredeyse eş değere geliyorken, şimdiki durumda ise 1 dolar ile 6,5 CNY eş değere geliyor.

Tersine Dönüş Mü Yaşandı?

Dolar, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kripto borsalarını durdukları noktaya kadar dikkatli ve disiplinli sermaye kontrolleri gerçekleştirerek devam ettirmeye çalıştığı CNY’nin kitlesel devalüasyonunun sonrasında yuan karşısında ciddi seviyede yükseldi.

 

Fakat bu senenin büyük bir alanında, şirketleri iyileştirmek adına trilyonlarca dolar basıldığından dolayı, dolarda kitlesel devalüasyon yaşandı.

Bu durum ise, CNY’nin güç kazanmasına sebebiyet verdi. Çünkü bir şekilde pandemi dönemini sadece üç hafta içerisinde seri kontrol altına aldılar. Böylece vahşi spekülasyonlara da sebep oldular.

Amerika hala bu durumla savaş veriyor. Bu nedenle de doların gücünün Mayıs 2018 tarihinden bu zamana en düşük seviyesine gelmesine yol açtı.

 

Doların güç endeksinde ise yakın bir zaman içerisinde elde ettiği bir takım kazanımlar bulunmaktadır. Bu kazanımlar ise Euro’nun günden güne düşüş yaşamasından kaynaklanmaktadır. Çünkü para basılma durumu Yunan borçlarının bile negatif faiz oranlarına doğru gitmesine sebep oldu.

CNY konu olduğu zaman, ekonomiye herhangi bir olumsuz etki bırakacak bir önlem almadıklarını ve Şubat ayı sonundan  bu zamana önlem almadıkları için kazanımlara devam edilebileceği düşünülüyor.

Bitcoin Daha Ucuz Kalıyor!

Çin vatandaşları için ise iyi bir durum söz konusu olmakta. Bu durum doların düşmesi ile Bitcoin’in daha ucuza denk gelmesine sebebiyet vermiş olmasıdır. Yani dolar ne kadar düşerse,  Bitcoin’de göreceli olarak o kadar ucuza mal olmaktadır.

Bunun yanında Çinli yetkililer, vatandaşlarının Bitcoin satın almasını durdumak için çalışmalar gerçekleştiriyor. Fakat Çin halkı bir şekilde bunu yapmanın bir yolunu buluyor. Onları durdurmak imkansız! Sebebi ise Bitcoin dünyadaki en basit erişim sağlanabilen parasal varlık olmaktadır.

Doların düşmeye devam edip etmeyeceği de merak konusu. Kısacası Biden başkanlığında yaşanacak havanın farklılığına bağlı, doların değeri de belirlenecek.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.