Dikkat: Kripto Para Dolandırıcılarının Yeni Adresi YouTube!

0
323

2019’un son aylarından itibaren, kripto para dolandırıcılığı Youtube’a kadar uzandı. Neyse ki, dolandırıcılar aynı ilkel düzeni kullandıkları için dolandırıcılığı tespit etmek oldukça kolay.

Kripto para sektörünün pekçok tanınmış ismini hedef alan dolandırıcılar, şimdi ise Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u hedef aldı. Dolandırıcılar, Garlinghouse’un eski bir röportajını yayınlayan bir kanal oluşturdu.

Videonun altındaki açıklamada, bir XRP airdrop katılma daveti yer alıyordu. Bilmeyenler için airdrop kısaca “yaratılacak koinlerin madencilik süreci öncesi potansiyel kullanıcılara bedava dağıtılması” olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar söz konusu bağlantıyı açtığında, aşağıdakileri belirten bir yazıya yönlendirildi:

“Katılmak için sadece katkı adresine 1000 XRP ile 100000000 XRP arasında göndermeniz yeterlidir ve 5000 XRP ile 5000000 XRP arasında hemen gönderdiğiniz adrese geri göndereceğiz.”

Bu şekilde belki de parasını kaybeden pekçok yatırımcı oldu. Benzer bir olay kasım ayında Litecoin Vakfı’nı taklit eden bir kanal oluşturan dolandırıcılar tarafından gerçekleştirildi. Litecoin kurucusu Charlie Lee’nin videosuyla yaptıkları canlı yayında yatırımcıları çekmek için sahte hediye kampanyası oluşturarak 120.000 dolarlık 2000 LTC çalmışlardı.

Bu gibi kripto para dolandırıcılarından kaçınmanız adına bilmeniz gereken temel bir kural var. O da, kripto devlerinin (Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin, Binance) asla airdrop başlatmayacağı. Bu tarz bedava paylaşımlar farkındalığı artırmak için sadece erken aşama coinleri tarafından kullanılır.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın