CME Group, ETH Vadeli İşlem Ticaretini Başlatıyor! Ethereum Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Chicago Ticaret Borsası (CME Group) uzun zamandır beklenen ETH vadeli işlemlerini nihayet başlatıyor. Türev borsası, Pazar günü bir Twitter paylaşımında ETH vadeli işlemlerinin bugün işleme açılacağını bildirmişti.

ETH’de vadeli işlemlerin lansmanının duyurusu Aralık 2020’nin ortalarında gerçekleşti. BTC vadeli işlemlerinde olduğu gibi, yeni ürün fiat para biriminde kapatılacak ve fiyatı CME CF Eter-Dolar Referans Oranı Endeksine göre belirlenecek. Aylık her bir sözleşmenin değeri, mevcut döviz kurunda yaklaşık 80.000 dolar olan 50 ETH olacak.

CME web sitesi, yeni ürün için oldukça kapsamlı bir likidite sağlayıcıları listesi sunuyor. Bunlar arasında BlockFi, Galaxy Digital, Genesis Trading, CoinShares, NYDIG ve daha fazlası yer alıyor. Bu listedeki firmalardan bazıları, diğer CME ürünleri için de likidite sağlayıcıları. Bunun bir tür ilk ürün olduğunu hatırlatmakta fayda var. Mevcut gelişmeden önce, kurumsal ve kalifiye trader’lar yalnızca Bitcoin üzerinden vadeli işlemlere erişebiliyordu.

Şubat ayının başlarında, ETH fiyatı ilk kez 1.500 dolar’a ulaştı ve hatta 1.700 dolar’a kadar yükselmeyi başardı. Şu an, ikinci en büyük kripto para birimi 1.620 dolardan işlem görüyor. Bazı analistler, ETH vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesinin kripto paranın fiyatı üzerinde baskı oluşturabileceğinden endişe ediyor.

Analist Michaël van de Poppe Pazar günü Twitter takipçilerine, “Şahsen, burada piyasalara hiç girmiyorum” dedi ve stratejisinin son zamanlarda yavaş yavaş kar elde etmek olduğunu söyledi:

“Piyasaların yarından itibaren CME vadeli işlemlerine nasıl tepki vereceğini bilmiyorum.”

Van de Poppe, bir tersine dönme durumunda, muhtemelen destek seviyelerinin spot fiyatın önemli ölçüde altında kaldığını ekledi. Analiste göre destekler sırasıyla 1.100-1.175 dolar ve 875-950 dolar.

Bunun yanında İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Direktörü Şant Manukyan  ETH vadeli işlemler konusunda iyimser bir izlenim yarattı. ETH vadelilerin, Bitcoin vadeli işlemlerden farklı olduğunu vurgulayan Manukyan şu ifadeleri kullandı:

“Burada çok negatif bir etki açıkçası ben beklemiyorum. Ortalamalardan çok uzaklaştığımız için gelebilecek bir satış ihtimali var. Ama ben Şubat ayında yukarı hareketin devam etmesini, Mart’ın biraz daha problematik olmasını bekliyorum. […] Bence Ethereum vadelileri Ethereum’un kabul edilmesi anlamına geldiği için kurumsal talebi de arttıracaktır.”

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.