Çin, Kripto Madenciliği Alanındaki Baskın Konumunu Kuzey Amerika ve Avrupa’ya Mı Kaptırıyor?

Çin’in son zamanlardaki ülke içindeki kripto madenciliğini ve ticaret işlemlerini yasaklama kararı, kripto piyasaları üzerinde büyük bir etki yarattı. 23 Mayıs Pazar günü kripto piyasası değerlemeleri 3 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Pekin’in kripto alanındaki düzenleyici çabalarının hızlanmasıyla, Çin’in yerel Bitcoin madencileri de kendi ülkelerindeki operasyonları askıya almaya başladı. Bu durum da, BTC ve genel kripto alanı üzerinde aşağı doğru baskı oluşturdu. Bildiğimiz gibi, Çin tek başına dünya çapındaki toplam kripto madenciliği pazarının %70’ini oluşturuyor. Bu nedenle, Çinli madenciler Rig’lerini kısa bir süre için bile kapatmaya karar verirlerse, bunun etkileri çok geniş kapsamlı olabilir.

Bu gelişmeler ışığında OKEx ve Huobi gibi bazı Çin kripto borsaları hizmetlerini yerel Çinli yatırımcılarla sınırlamaya başladı. 23 Mayıs Pazar günü, kripto borsası Huobi’nin yan kuruluşu Huobi Mall da, Çinli yatırımcılara yönelik tüm servislerinin askıya alındığını duyurdu. Huobi Mall, rig’lerini Çin dışındaki bir denizaşırı pazara taşımayı planlıyor. Kuruluş bir Telegram topluluğunda şu açıklamayı yaptı:

“Bu süreçte, gelecekte madencilik rig’i ihracatının önünü açmak için denizaşırı hizmet sağlayıcılarla iletişim kuruyoruz. Endişelenmeyin, sakin olun.”

Çin, Kripto Madenciliğini Kuzey Amerika ve Avrupa’ya Kaybediyor

En büyük kripto madenciliği havuzlarından biri olan BTC.TOP, düzenleyici baskıları gerekçe göstererek, Çin’deki işlerinin askıya alındığını da duyurdu. Reuters’ın haberine göre, kurucu Jiang Zhuoer, operasyonları Kuzey Amerika’ya taşımayı planladıklarını söyledi.

“Uzun vadede, Çinli düzenleyiciler ülkede madenciliği durdurduğu için, Çin’in neredeyse tüm kripto madenciliği rig’leri denizaşırı ülkelere satılacak.”

Çin’in 2017’de kripto ticareti yasağına atıfta bulunan Jiang, Çin’in dört yıl önce bu yüzden kripto ticaretinde küresel bir lider olma özelliğini kaybettiğini de sözlerine ekledi:

“Sonunda Çin, kripto hesaplama gücünü de dış pazarlara kaybedecek”

Jiang, Çin’in bu iş kolunu Avrupa ve Kuzey Amerika pazarına kaptırmasını bekliyor. Kripto madencisi HashCow; Çin’in Sichuan ve Xinjiang gibi baskın maden bölgelerinde yaklaşık 10 maden sahasına sahip. Bu madenci yeni düzenlemelere uyacağına söz vermiş olsa da, yeni Bitcoin rig’leri satın alma işlemlerini iptal etti ve kısa süre önce hesaplama gücü siparişi veren ancak henüz satın almaya başlamamış yatırımcılarına para iadesi yapacağını duyurdu.

Pazar günü, BTC fiyatı Çin baskısını takiben %10 daha düşmüştü. Bugün ise %5 civarı artarak yazım sırasında 36.200 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.