Ana Sayfa Koinler Cardano (ADA) Charles Hoskinson’dan Bitcoin Eleştirisi: Elon Musk, BTC’yi Değil Cardano’yu Seçmeli

Charles Hoskinson’dan Bitcoin Eleştirisi: Elon Musk, BTC’yi Değil Cardano’yu Seçmeli

0

Lex Fridman podcast’ine katılan IOHK CEO’su Charles Hoskinson, Tesla’nın Bitcoin yerine Cardano’yu benimsemesi gerektiğiyle ilgili düşüncelerini açıkladı. Hoskinson, e-araba üreticisinin sürdürülebilirliği ve karbon nötrlüğünü gerçekten önemsiyorsa en büyük kripto para birimini bırakması gerektiğine inanıyor:

“Alternatif enerji, sürdürülebilirlik, karbon azaltımı ve karbon nötrlüğüne gerçekten önem veriyorsanız, enerji tüketimini kısıtlayacak yerleşik bir mekanizmanın olmadığı bir sistemde olamazsınız. Bilirsiniz, hisse kanıtı (Proof of Stake) ile enerji tüketimi negatiftir. Siz bunu en aza indirmek istiyorsunuz.”

Hoskinson, Tesla’nın, Bitcoin’in yayılmasının güneş ve rüzgar enerjisini de çoğaltacağına dair “meşru bir dava” yapması gerektiğini düşünüyor. Aksi takdirde, en yeşil kriptoya odaklanmak zorunda kalacak. Daha önce Hoskinson, Cardano’nun Bitcoin’e kıyasla 1,.6 milyon kat daha verimli olduğunu belirtmişti.

İklim değişikliği endişelerinin yanı sıra Hoskinson, Bitcoin’in “ilginç, benzersiz, çekici şeyler” yapmasını engelleyen “en az programlanabilir kripto para birimi” olduğunu da dile getirdi. Örneğin Tesla, araçların birbirleriyle iletişim kurmasını istiyorsa, Cardano yaratıcısına göre Bitcoin, uygun bir araç olmayacaktır:

“Böyle bir token oluşturmak için temelde farklı bir altyapıya ihtiyacınız var. Böyle bir şeyi mümkün kılmak için DEX’lere, stablecoin’lere ve her türlü mekaniğe ihtiyacınız var.”

Hoskinson, röportajın önemli bir bölümünü Bitcoin’i eleştirerek geçirdi ve Bitcoin’in sürdürülebilirlik ile programlanabilirlik eksikliğini hedef aldı. Bitcoin’in hala etrafta olmasının tek sebebini ise, ona yatırılan para olarak gösterdi .

YORUM BULUNMUYOR

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın