BitMEX Etkisi: Bitcoin Sert Düştü, Altcoin’ler Onu Takip Etti!

Toplam piyasa değeri, CFTC’nin BitMEX sahiplerini platformu yasadışı bir şekilde çalıştırdığı için suçlamasından sonra bir günde 15 milyar dolar kaybetti. Bitcoin 10.500 doların, Ethereum ise 350 doların altında.

Dün tartışmalı BitMEX haberlerinin ardından Bitcoin 10.500 doların altına düşmeden önce 10.900 dolar civarında işlem görüyordu. Çoğu altcoin aşağı yönlü hareketi takip etti ve bu da piyasa değeri için 15 milyar dolarlık bir zarara neden oldu.

BitMEX Haberleri Bitcoin’i Nasıl Etkiledi?

Dün bildirdiğimiz üzere, ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, en büyük kripto borsalarından biri olan BitMEX’in sahiplerini, platformu yasadışı olarak işletmek ve kara para aklama ihlallerini önlemek suçlarıyla karşı karşıya bıraktı. Kripto para ekosisteminin bu kadar önemli bir parçası olan BitMEX haberleri, sektördeki fiyatları anında etkiledi.

Birkaç olumlu günün ardından Bitcoin 10.900 dolar civarında seyrediyordu, ancak güçlü bir şekilde yaklaşık 450 dolar düştü ve birkaç dakika içinde varlık 10.450 dolar (Binance’de) fiyatına ulaştı. BitMEX, borsanın “her zaman geçerli ABD yasalarına uymaya çalıştığını” iddia ederek hızlı bir şekilde resmi bir yanıt verdi. Dahası, BitMEX “tamamen normal” çalışmaya devam edeceğini ve tüm fonların güvende olduğunu dile getirdi.

Bitcoin 10.650 dolara geri dönerken, açıklama piyasaya bir miktar güven aşıladı gibi görünüyordu. Ancak, son birkaç saattir, önde gelen kripto para daha da fazla değer kaybediyor. Bu yazının yazıldığı sırada, BTC 10.400 dolar’a kısa bir düşüş yaptıktan sonra 10.450 dolardan işlem görüyor.

Altcoin’ler Bitcoin’i Takip Etti

Tipik olarak kripto para birimi endüstrisinde, Bitcoin sert düştüğünde, altcoinler onu takip eder. Bu sefer farklı olmadı ve kırmızı tüm pazara hakim olan renk haline geldi.

Dün 360 doları aştıktan sonra, Ethereum %4 düştü ve 350 doların altına geriledi. Ripple ve Bitcoin Cash de %4 değer kaybetti. XRP, 0.23 doların üzerinde kalmak için savaşırken, BCH 220 doların altında. İlk 10’dan en önemli fiyat düşüşleri Binance Coin (- %7.5), Polkadot (-.%6), Chainlink (- %7) ve BitcoinSV’den (- %8) geldi.

Alt ve orta hacimli altcoinler arasındaki durum daha da kötü. Swipe, bu duruma %18’lik bir düşüşle liderlik ediyor. Energy Web Token (- %16), Yearn.Finance (- %15), Arweave (- %14), Algorand (- %13), UMA (- %13), Decentraland (- %12), Synthetix Network Token (- %12), DFI.Money (- %11) ve Enjin Coin (- %10) diğer kaybedenler arasında. Genel olarak, toplam piyasa değeri 350 milyar dolardan 335 milyar dolara düştü.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.