Bitcoin’in Fiyat Hareketi ve Kripto Pazarının Genel Değerlendirmesi

0
564

Piyasa büyüklüğüne göre sıraladığımızda ilk 10 kripto para 9 Aralık pazartesi itibariyle yeşil renge boyanmış durumda. Fakat, fiyatlar kayda değer bir yükselişten çok yerinde sayıyor.

Kasım ayı kripto dünyasına pek yaramadı ve genel bir düşüş hakimdi. Kripto paraları hakimiyeti altında alan lider kripto para Bitcoin‘in düşmesi de şüphesiz piyasa fiyatlarında aşağı yönlü bir baskı yarattı.

Büyük ağabeylerinin hakimiyetinden kurtulmak ve kendini ispatlamak isteyen küçük kardeşler XRP ve Ethereum’da da durum kötü gidiyor. Son zamanlarda Güncellemeler ve anlaşmalarla anılan bu iki kripto para, halen iyi bir performans gösterebilmiş değil. Kripto piyasası, 2017’deki efsanevi yükselişini unutmuş ve inzivaya çekilmiş gibi görünüyor.

Ethereum

Ethereum, İstanbul Hard Fork’unu başarıyla gerçekleştirdi. Bu sene içindeki 3. Hard Fork’u gerçekleştiren Ethereum ağı, güvenlik açıklarını gidermek ve yapılan işlemleri hızlandırmak için yoğun mesai harcıyor. Fakat, bu mesailer Ethereum’un fiyatı üzerinde önemli değişiklikler yaratmadı. 9 Kasım’da 184 Dolar seviyesinde olan kripto para, bir ay içinde yüzde 36 değer kaybederek 9 Aralık itibari ile 151 Dolar’a düştü. Ethereum için işler kötü gitsede, güncellemeleri nedeniyle 2020 yılında iyi bir performans göstermesi bekleniyor.

Ripple (XRP)

Ripple’ın amiral gemisi XRP’de de durum pek iç açıcı değil. 6 Kasım’da 0,31 Dolar seviyesine yükselen kripto para, şu an 0,22 Dolar seviyesinde işlem görüyor. 0,30 Dolar’da bulunan direnç seviyesinin üzerinde kapatma yapamayan kripto para yatırımcılarının umutlarını tüketiyor. Kısa vadede Ripple şirketinin yaptığı XRP satışlarıyla değerini arttıramayan kripto para, uzun vadede ise yüksek işlem hacmiyle avantaj sağlayacak paralar arasında duruyor.

Bitcoin

Bitcoin’de ise kafalar karışık. Genel olarak, halving nedeniyle yükseliş beklentisi hakim olsa da bazıları için Bitcoin, artış için henüz hazır degil ve bulunduğu yerde tutunması da zor görünüyor. Halving, Bitcoin üzerindeki etkisini genelde bir sonraki yıl Boğa koşusuyla (yükseliş trendi) gösteriyor. Fakat, Son zamanlarda oldukça değer kaybettiği için, pek çok yatırımcı, bu seviyenin dip olduğunu ve alım fırsatı sunduğunu düşünüyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın