Mart 21, 2022

Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak Kabul Edecek Sıradaki Ülke Malezya Olabilir!

Kripto benimsenmesinin en yüksek olduğu ülkelerden birisi olan Malezya’da yaşayan insanların kripto para birimlerine olan ilgisinin artmasıyla birlikte; Malezya İletişim ve Multimedya Bakanlığı, ülkede Bitcoin (BTC) de dahil olmak üzere kripto para birimlerinin benimsenmesinin artırılması ve kripto para birimlerinin yasallaşması konusunda çağrıda bulundu.

İletişim ve Multimedya Bakan Yardımcısı Datuk Zahidi Zainul Abidin, Pazartesi günü, kripto para birimi endüstrisine ve non-fungible token’lara (NFT’ler) yoğun ilgi duyduklarını ifade eden genç nesle yardımcı olmak için Malezya hükümetinin kripto para birimlerini yasallaştırmasını önerdi.

Malezya’nın benimsenmesine olan yaklaşımı

Pazartesi günü Malezya parlamentosundaki bir oturumda konuşan Datuk Zahidi Zainul Abidin, finansın geleceği olduğunu düşündüğü için, Malezya hükümetini kripto para birimlerini yerel para birimi olarak kabul etmeye çağırdı.

Bakan Yardımcısı, Parlamento üyesi Syed İbrahim Syed Noh’un hükümetin genç nesiller arasında giderek daha popüler hale gelen NFT platformlarındaki trading konusundaki tutumuna ilişkin bir sorusuna yanıt olarak bu yanıtı verdi:

“Bütün bunlar Bank Negara Malaysia ve Menkul Kıymetler Komisyonu’nun yetkisi altında. Gençlerin kripto para birimlerini benimsemesini artırabilmemiz için hükümetin buna izin vereceğini ve yasallaştıracağını umuyoruz.”

Bunların yanında Bakan Yardımcısı Abidin, bakanlığın gençlerin kripto para birimlerine ve NFT’lere katılımını artırmanın yollarını araştıracağını ve kriptonun benimsenmesinin Malezya’nın gelişen endüstrideki ilerlemesinde önemli bir adım olduğunu düşündüğünü söyledi.

Malezya hükümetinin kripto para birimleri konusundaki duruşu

Malezya hükümeti sektör popüler olmaya başladığı zamandan bu yana kripto para birimleri konusundaki olumsuz duruşunu sürdürüyordu; ancak Luno, Huobi ve Kraken gibi kripto borsalarının ülkede yasal olarak faaliyet göstermesine de izin verdi.

Ayrıca, Eylül ayında Malezya; Avustralya, Singapur ve Güney Afrika gibi ülkeleri içeren ortak bir platform aracılığıyla CBDC’lerin uluslararası yerleşimler için kullanımını test etmeyi amaçlayan Bank of International Settlements’ın (BIS) Dunbar Projesi ile ilgilendiğini ifade etti.

Parlementonun bazı üyeleri kriptoya pozitif bir bakış açısıyla bakmasına rağmen, Malezya Maliye Bakan Yardımcısı Yamani Hafez Musa geçtiğimiz günlerde bir parlamento oturumunda kripto para birimlerinin ödemeler için Malezya merkez bankası Bank Negara Malaysia tarafından düzenlenmediğini söyledi ve sözlerine şunları ekledi:

“Bitcoin ve ethereum gibi dijital varlıklar ödeme aracı olarak kullanılmaya uygun değil… Genel olarak dijital varlıklar bir değer saklama aracı ve iyi bir değişim aracı değildir.”

Bununla birlikte, Malezya, özellikle genç nesil arasında yüksek bir kripto benimseme oranına sahiptir ve birçok insan kripto ve NFT trading’i yapmaktadır. Bazı politikacılar da bu gelişmelerden hoşnut ve finansal inovasyonda kripto para biriminin faydalarının oldukça büyük olduğunu düşünüyor, ancak nihai karar yine parlamentonun elinde görünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.