Bitcoin Pizza Günü: Belgelenmiş İlk Bitcoin Alışverişi!

0
402

On yıl önce, Laszlo Hanyecz iki pizzaya 10.000 Bitcoin ödedi. Bugün, bunun değeri ise 91 milyon dolar.

Bugün, tüm kripto topluluğu Bitcoin Pizza Günü’nün 10. yıldönümünü kutluyor. Tam on yıl önce, geçmişte Bitcoin’in kaynak koduna katkıda bulunan Floridalı bir programcı olan Laszlo Hanyecz, Bitcoin ile fiziksel malların ilk belgelenmiş alımını yaptı.

Hanyecz, 22 Mayıs 2010 tarihinde BitcoinTalk forumunda ” Sadece pizza için 10.000 Bitcoin ile başarılı bir şekilde işlem yaptığımı bildirmek istiyorum.” şeklinde bir paylaşım yaptı. Pizzaların çeşitli fotoğraflarını da paylaştı.

Her şeyden önce, Hanyecz’in yaptığı satın alma işlemi, Bitcoin’in “gerçek” bir para birimi ve bir değişim aracı olabileceğini, olması gerektiğini göstermek için tasarlanmış bir kavram kanıtıydı.

On yıl sonra, kripto endüstrisinin toplam piyasa değeri 254 milyar dolardan fazla ve alandaki en büyük oyuncular hala tarihi bu satın alma işlemini kutluyorlar.

Mayıs 2010’da tam olarak 10.000 BTC’nin değerinin ne olduğunu tam olarak söylemek zor. Ancak bugün, 10.000 BTC yaklaşık 91 milyon dolar değerinde. Laszlo Hanyecz, daha sonra medyaya konu hakkında birçok röportaj verdi. Yaptığı için pişman olmadığını söyleyen Hanyecz, “O zamana kadar Bitcoin’in bir değeri yoktu, bu nedenle pizza karşılığında takas etme fikri inanılmaz havalıydı.” ifadelerini kullandı.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın