Bitcoin Fiyatının Kaderi Bu Karara Bağlı Olabilir!

Bitcoin fiyatında son zamanlarda kaydedilen yükselişin ardından uzmanlar ralli üzerine tartışma devam ediyor. Konuya ilişkin birçok farklı yorum bulunurken, gözler Federal Rezerv’in para politikası kararına da çevrilmiş durumda. Para politikasının gidişatı büyük bir soru işaretiyken, bazı isimler baskının azalacağını yinelemeye devam ediyor.

Bitcoin 2023’ün başından bu yana %30’un üzerinde artmayı başararak kripto para piyasasında hareketliliği tetikledi. Bu rallinin nedeni ise ise ABD TÜFE verilerinin beklenenden düşük gelmesi ve dolayısıyla faiz oranlarındaki artışın yavaşlamasına ilişkin olası bir sinyal.

Bununla birlikte, Arthur Hayes, ABD Federal Rezervi’nin para politikalarını yumuşatmaması halinde BTC ve kripto para piyasasında bir düşüş yaşayabileceği konusunda uyardı.

Bitcoin 15.000 Dolara Düşebilir!

Arthur Hayes, ABD makroekonomik politikası üzerine yaptığı yeni bir yorumda, “feci bir küresel mali krizin” BTC’yi ve kripto piyasasını batırmaya hazır olabileceğini iddia etti. Bitcoin’deki mevcut dalgalanmanın yeni bir boğa koşusunun başlangıcı olarak görülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu’ndan alınan son rakamlar, enflasyonun 2022’nin ortasında yaklaşık %10 ile zirve yaptığını ve şu anda istenen %2 seviyelerine doğru daha da gerilediğini gösteriyor.

Uzmanlar, bu eğilimin Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın resesyon riskine tepki olarak Niceliksel Sıkılaştırmadan (QT) uzak bir politika değişikliğine işaret edebileceğine inanıyor. Nitekim bazı üyelerin baskısıyla da oranlar 2023’te %5’in üzerine çıkma hedefiyle arttırılabilir.

BTC ve USD Likiditesi Arasındaki Korelasyon

Birçok katılımcı Bitcoin’in merkez bankalarından ve finansal kuruluşlardan bağımsız olduğuna inansa da USD likiditesiyle korelasyonunun yüksek olduğunu gözlemlemek mümkün.

Son piyasa performansı, yatırımcıların Federal Rezerv politikasında bir değişim öngördüğünü yansıtıyor. Bazı analistler, Federal Rezerv’in bir politika ayarlaması yapması halinde Bitcoin’in mevcut yükselişinin devam edebileceğini ve “seküler bir boğa piyasasının” ortaya çıkabileceğini öngörmektedir.

Kaynak : Bitconist


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.