Bitcoin Fiyatı Neden Artıyor?

Bitcoin, bu yıl yeni bir kilometre taşına ulaştı ve son üç yıldır ilk kez 19.000 dolar seviyesini aştı. Bunun üzerine analistler, kripto para birimini yılın başından bu yana %162 artmasına sebep olan bu inanılmaz rallinin olası nedenlerini tartışmaya başladı.

Bitcoin Salı günü 2020’nin en yüksek seviyesi ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doların biraz altında 19.172 dolar’dan kapanış yaptı. Bu noktada, kripto para birimi, perakende ilgisinin arkasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında Aralık 2017’deki Bitcoin çılgınlığı sırasında olduğu yere neredeyse geri döndü.

Mevcut COVID-19 salgını, Bitcoin talebi için yükseliş eğilimi oluşturdu. Salgının sebep olduğu krizde ekonomiyi canlandırmak için yeni para basılması nedeniyle, dünyanın küresel rezerv para birimi olan ABD doları, sıfır ve hatta negatif getiri sağlayacak noktaya kadar ciddi şekilde zayıfladı. Bu durum, halka açık ve milyar dolarlık şirket MicroStrategy’nin 250 milyon dolarlık nakit rezervlerini Bitcoin’e dönüştürerek kripto para birimini bilançosuna etkin bir şekilde yerleştirmesi için katalizör etkisi oluşturdu. CEO Michael Saylor Temmuz ayında, “Hazine stratejimiz olarak dolar’ın büyük bir kısmını tutmaya devam etmek akıllıca olmaz” açıklamasını yaptı.

Kurumsal yatırımcılara ek olarak, büyük finans kurumları da Bitcoin’e olan ilgilerini artırdı. Örneğin bir Citibank analisti, Bitcoin’in 2021’in sonunda 318.000 dolara ulaşabileceği konusunda cesur bir tahmin yaptı.

Bitcoin’in yeni rallisinin bir başka olası nedeni, artan taleple birlikte azalan arz olabilir. Mayıs ayında meydana gelen Halving etkinliği, yeni Bitcoin’in çıkışını onaylanmış blok başına sadece 6.25 BTC’ye düşürdü. Bu, Bitcoin’in ilk çıkarıldığı ve madencilerin onaylanan blok başına 50 BTC ile ödüllendirildiği 2009’a kıyasla büyük ölçüde azaltılmış bir sayı.

Bunların yanında Singapur merkezli kripto şirketi QCP Capital, madencilerin açığa satış yapmakta zorlandıkları zamanlar ve büyük yükseliş trendleri arasında çarpıcı bir bağlantı olduğunu iddia etti. Bilindiği üzere Çinli madenciler, hükümetin yerel borsalara uyguladığı baskı nedeniyle, kriptolarını satmakta zorlanıyor. Örneğin, büyük bir borsa olan OKEx’in yöneticilerinden biri Çinli yetkililer tarafından tutuklandıktan sonra para çekme işlemlerini askıya alındı ve bazı madencilerin madencilik yaptıkları BTC’lerini satmak için aniden borsa bulamakta zorlandı. QCP Capital’e göre, geçmişte de benzer durumlar, arzın düşmesine ve mevcut yükseliş trendinin kızışmasına neden oldu. Yani Bitcoin’in fiyat artışı, talebin artması kadar arzdaki azalmadan da kaynaklanıyor olabilir.

OKEx yakında para çekme işlemlerine devam edeceğini duyurdu. Bu durumun Bitcoin fiyatı üzerinde bir etkisinin olup olmayacağı belirsiz. Buna rağmen Three Arrows Capital’in CEO’su Su Zhu’ya göre 20.000 dolar’dan sonra izlenecek seviye 36.000 dolar.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.