Bitcoin (BTC) Satın Almak İçin Çok Mu Geç?

Bitcoin, Perşembe günü 37.500 dolar’ın üzerindeki sert bir yükseliş yaptı ve bu yükselişin ardından satın almak için çok pahalı hale geldi. Ancak kripto para birimi, daha düşük risk profilleriyle cazip satın alma fırsatları sunmaya devam ediyor.

TradingShot’taki yatırım danışmanları, Bitcoin’in 2017’deki önceki parabolik hareketinin ve bu dönemde ortaya çıkan fiyat düzeltmelerinin fraktal tabanlı bir görünümünü oluşturdu. Her yeniden testten sonra fiyatları yeni zirvelere gönderen belirli teknik destek seviyelerinin, satın alma modellerini tespit ettiler.

Geriye dönüp baktığımızda, Bitcoin 2017’deki boğa koşusu sırasında dört kez yüzde 30, üç kez yüzde 20, iki kez yüzde 18 ve bir kez yüzde 40 oranında düzeltme yaşadı. Bu arada, kripto para birimi üç kez 100 günlük hareketli ortalamasını test ettikten ve iki kez 50 günlük hareketli ortalamaya ulaştıktan sonra yükseliş trendine devam etti.

TradingSpot stratejistleri, volatilite ve fiyat getirilerindeki üstel ölçekleri göz önüne alarak, 2017 boğa koşusunu mevcut olanla karşılaştırdı. Tıpkı 2017’de olduğu gibi, Bitcoin’in Mart 2020 ile devam eden yükseliş arasındaki hareketi, değer ve piyasa değerinde yüzde 880’e varan bir artış yaşandığını gösteriyor. Ve son zamanlarda, kripto para birimi, 34.800 doların üzerine çıkan rekor seviyesinden yüzde 20 düştükten sonra yükseliş trendine devam etti. 7 Ocak itibariyle, BTC 37.823 dolar’lık yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Analizde %20 gibi bir düşüş sırasında Bitcoin satın almaktan korkulmaması gerektiği üzerinde duruldu.

Analiz ayrıca, yatırımcıların fiyatı mevcut seviyelerden yüzde 30 oranında düzelse bile Bitcoin satın almaya hazırlanabileceklerini belirtti. Böyle bir hareket, kripto para birimini 50-DMA’ya indirir. Bunun yanında, yüzde 40’lık bir düşüş, BTC’nin 100-DMA’yı test etmesini sağlar. Analiz notunda şu ifadeler kullanıldı:

“Bu, yalnızca bir alıcıysanız [fiyat düşüşleri] konusunda panik yapmamanız ve bunları satın almak için sakin olmanız gerektiğini göstermek için.”

Yükseliş görünümü, kurumsal yatırımcıların Bitcoin piyasasındaki risklerini artırmasıyla da ortaya çıktı. Bir blockchain analitik platformu olan CryptoQuant tarafından ortaya konan veriler, ana yatırımcıların kripto para birimini 2 Ocak’taki 30.000 dolar fiyatına kadar satın aldığını gösteriyor ve bu da uzun vadeli bir yukarı yönlü artış anlamına geliyor.

CryptoQuant CEO’su Ki-Young Ju, 2 Ocak’ta “Coinbase çıkışı tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi” dedi ve ekledi:  “Görünüşe göre kurumlar, fiyat 30.000’in üzerinde olduğunda BTC aldı. Bitcoin boğa piyasası bitmedi.” Bu arada, tüm borsalardaki toplam stablecoin girişinin bu hafta arttığını ve yatırımcıların daha fazla kripto para satın almak için dolara sabitlenmiş token’ları kullanabileceklerini belirtti.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.