Bitcoin Arzının Yüzde 10’undan Fazlası 10 Yıldır Uykuda!

Popüler veri sağlayıcısı Glassnode’un son verilerine göre, Bitcoin’e on yıldan daha uzun bir süredir sahip olan balinalar hala coin’lerini tutmaya devam ediyor. Bunun yanında devasa sayıda BTC bulunduran bazı adreslerin sayısı da azaldı. Detaylar haberimizde.

Glassnode, 2011’den beri cüzdanlarda tutulan Bitcoin miktarının tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2 Milyon (2,000,826.416) BTC’ye ulaştığını bildirdi. Söz konusu coin’ler 10 yıldan uzun bir süredir hareket etmiyor. Bitcoin’in mevcut arzı ise yaklaşık 18 Milyon (18.658.043). Yani arzın %10’undan fazlası 10 yılı aşkın süredir hareketsiz.

2011 esasında Bitcoin’in 92 dolar’dan daha düşük olduğu bir dönem. Bu ilk günlerde satın alan kripto balinaları BTC’lerini tutmaya devam ediyor. Yine de, bu yatırımcılardan bazılarının cüzdanlarının özel anahtarlarını kaybetmiş olma ihtimali de oldukça yüksek. Ayrıca 2 milyonluk bu miktarın önemli bir kısmı, Bitcoin’in 2011 yılında ortadan kaybolan anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto’ya da ait olabilir.

Glassnode ayrıca, Bitcoin’in “zengin listesi” olarak da anılan, 1000’den fazla BTC tutan adreslerin sayısının 8 Şubat’tan bu yana %8’in üzerinde azaldığını bildirdi. Piyasa analisti Lark Davis, “Balina adresleri satılıyor” şeklinde bir paylaşım yaptı ve ekledi:

“Bu, boğa koşusunun bittiği anlamına gelmez. Bu sadece kar almanın gerçekleştiği anlamına geliyor.”

Tek bir kişi veya borsa birden fazla adrese sahip olabilir, bu sebeplen rakamlara biraz şüpheyle yaklaşılabilir. En az 1.000 token içeren adreslerin sayısındaki artış veya düşüş, büyük yatırımcıların eşdeğer bir akışını veya çıkışını temsil etmiyor olabilir.

Bunların yanında kurumsal taraftaki son satın alımlar arasında, önde gelen iş yazılımı üreticisi MicroStrategy var: 15 milyon dolar değerinde BTC satın aldığını açıkladı.

Ayrıca, yakın zamanda bildirildiği gibi, büyük küresel banka Morgan Stanley müşterileri Bitcoin’e; Bitcoin Fund LP, Institutional Bitcoin Fund LP ve FS NYDIG Select Fund yoluyla yatırım yapabilecek. BTC’ye ayrılabilecek maksimum yatırım miktarı,  müşterilerin tüm varlıklarının yüzde 2.5’i olarak belirlendi. Morgan Stanley bir adım daha da ileri gitti ve Güney Kore’nin önde gelen kripto borsası Bithumb’da hisse almak için teklif verdi.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.