Bir Stabilcoin Daha Çöktü: Değeri %99 Düştü!

0
Bir Stabilcoin Daha Çöktü: Değeri %99 Düştü!

Polkadot tabanlı merkezi olmayan finans (DeFi) platformu Acala, hacker’ların likidite havuzundaki bir açığı kullanmasının ardından stabilcoin’inin değeri %99 oranında düşerek pek de stabil olmayan coin’ler listesine katıldı.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, stabilcoin 1 dolar kuruna olan sabitini kaybetti ve Pazartesi sabahı erken saatlerinde 0,009 dolara kadar düştü.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, farklı fiyat takip siteleri, aUSD’nin fiyat çöküşüne ilişkin oldukça çelişkili veriler sunuyor; CoinGecko, stabilcoin‘in 0,009 dolarda işlem görmeye devam ettiğini belirtirken, CoinMarketCap 0,58 dolarlık bir fiyatı olduğunu belirtiyor ancak verilere göre bir aUSD’nin fiyatının 0,91 dolara yükselmesine karşın sabitini henüz geri alamadığını öne sürüyor.

Acala Network tarafından paylaşılan bir tweet’te, yeni başlatılan iBTC/aUSD likidite havuzunun “yanlış yapılandırılması” nedeniyle hacker’ların 1,28 milyar aUSD basabildiğini açıkladı; ani coin akışı, stabilcoin’in sadece birkaç dakika içinde çökmesine neden oldu.

iBTC, DeFi platformlarında kullanılabilen ve Acala’da USD ile alınıp satılabilen bir ters sentetik Bitcoin token’ıdır.

Acala, acil bir yönetim oylamasının ardından ağ ticaretini duraklattığını açıkladı. Ekip on-chain hareketleri izlemeye başlayacak ve “Acala’da olmayan bu aUSD’den yanlışlıkla bir USD basan veya token takas edenleri” tweetlenen adreslere geri göndermeye teşvik edecek.

Acala daha sonra hatanın düzeltildiğini doğruladı: “Yanlış yapılandırma düzeltildi ve yanlışlıkla basılan aUSD’yi alan cüzdan adresleri belirlendi.”

Acala’nın yerel token’ı olan ACA, şu anda günde %6’nın üzerinde düşüşle CoinMarketCap 0,27 dolardan işlem görüyor.

Stabilcoin Sıkıntıları Devam Ediyor

Acala’ya ait aUSD, dramatik bir şekilde depeg yaparak, değerini koruyamayan stabilcoin’ler listesine katıldı.

Mayıs ayında, Terra’nın algoritmik stabilcoini olan UST’nin çöküşü, birkaç gün içinde milyarlarca doları sildi ve dünyanın dört bir yanından düzenleyicilerin dikkatini çekti. UST’den farklı olarak, Acala’nın aUSD’si algoritmik bir stabilcoin değil ancak çoklu teminatlı olduğunu ve DOT, KSM, ACA, KAR, BTC ve ETH gibi varlıklar tarafından desteklendiği iddia ediliyor.

Mayıs ayında Terra UST çöküşü sırasında, şu anda 20 sentin altında el değiştiren hibrit algoritmik stabilcoin DEI de dahil olmak üzere diğer stabilcoin’lerin de dolar sabitleri bozulmuştu. Dünyanın en büyük stablecoini Tether bile bu olaylara karşı bağışık değildi ve toparlanmadan önce 0,95 dolara kadar düştü.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın