Batan Kripto Para Borsası Kullanıcılarının Fonlarıyla İşlem Yaptığı Tespit Edildi

0

Cointelegraphtaki habere göre, Kanada merkezli kripto para borsası QuadrigaCX’in sahibinin müşterilerinin kripto para fonlarını farklı platformalarda marj ticareti için teminat olarak kullandığı ortaya atıldı.

Bu durum hakkındaki söylentiler, denetim şirket Ernst & Young (EY) tarafından yayınlanan bir raporda ortaya çıktı.

Denetim şirketinin yaptığı araştırma raporunda borsanın faaliyetlerinin finansal raporlama ve operasyonel kontrol  açısından büyük derecede kusurlu olduğunu bildirdi.

EY, borsadaki faaliyetlerin bir çoğunun tek biri kişi tarafından yönetilmesine ek, – şu anda vefat eden kurucu ortaklardan Gerald Cotten – ne görevler ve temel iç kontroller ne de Quandriga’nın ve kullanıcıların fonları arasında bir ayrım olduğunu dile getiriyor.

Denetim şirketinin dikkat çekici unsursa, Quadriga’da kullancılara ait büyük miktarda kripto paranın rakip borsalarda Cotten’e ait hesaplara geçirildiği öne sürülüyor. Ey, “Borsadaki müşterilere ait kripto varlıkların Cotten’in farklı borsalardaki borsalarda alınıp satıldığı ve bazı durumlarda Cotten’in marj ticaret hesabı için teminat olarak kullandığı görülüyor.” bilgisini veriyor.

Ayrıca Cotten’in kendi borsasında sahte hesaplar açarak alım satım işlemleri yaptığıda dile getiriliyor. Borsa için en büyük sıkıntı ise Cotten’in rakip borsalarda yaptığı işlemlerde zarar ettiği işlemlerde Quadriga’nın kripto para rezervlerinin olumsuz derecede etkilediğini belirtiyor.

Cotten, kendi borsa 76,000 kullanıcılarına 162 milyon dolar borçlu olduğunu belirten denetim şirketi, Quadriga’nın cüzdanlarındaki fonları rakip borsalara 2016 ve 2019 yılları arasında 9,450 Bitcoin, 387,738 Ethereum ve 239,020 Litecoin geçirdiği tespit edildi.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın