Altın, Bitcoin ve Döviz Bu Yıl En Çok Hangi Yatırım Aracı Kazandırdı?

0

Para kazanmanın gittikçe zorlaştığı bir dönemde yaşıyoruz. Hem para kazanmak zor hem de elindeki paranın değerini korumak. Bu nedenle elinizdeki paranın kıymetini bir hayli bilmelisiniz. Biz sizler için en çok yatırım yapılan 3, yatırım aracını derledik. Bu sene hangi yatırım aracına, yatırım yapan kazandı gelin beraber inceleyelim. Hesaplamalarımız, 1 Ocak 2019 tarihi ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında baz alınmıştır.

Bitcoin ve Sanal Paralar

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralar da son zamanların en çok yatırım yapılan araçlarından birisi haline geldi. Bitcoin’in arkasında herhangi bir devlet ya da kurum yok tamamen internet ortamında büyüyen bu para birimi, yükselen değeriyle yeni yatırımcıların da ilgisini çekti. Bitcoin aslında bir ödeme aracı olarak ortaya çıksa da Türkiye’de Bitcoin ile ödeme yapabileceğiniz yer sayısı oldukça az. Yatırım için ise birden fazla borsa bulunuyor.

Bitcoin’e sene başında yatırım yapan bir yatırımcı 3600 dolardan aldığı Bitcoin’i, Haziran ayının son gününde 10.600 dolardan sattı. Bu yatırımcı bu yatırımdan yaklaşık olarak %300 kâr elde etti.

Altın

Altın, huzursuz ortamı seven bir birikim aracı, Dünyada yaşanan gelişmelere bağlı olarak da altın talebi etkileniyor. Altın, uzun vadeli birikim aracı. Her tasarrufun belli bir yüzdesi altın olabilir ancak tamamını altın yapmak doğru olmayabilir.

Altına sene başında yatırım yapan bir yatırımcı, gram altını 217 TL’den aldı. 6 aylık periyottan sonra bozdurdu ve gramını 262 TL’den sattı. Bu yatırımcı 6 aylık altın yatırımından yaklaşık olarak %21 kâr elde etti.

Döviz

Yabancı ülkelerin paralarını döviz olarak tanımlayabiliriz. Türkiye’de en çok kullanılan döviz ürünleri ise Amerikan Doları ve Euro. Bir yatırım aracı olarak dövizi seçtiğinizde ise biraz riskli bir yatırım yapmış olursunuz. Riskle doğru orantıda kar da edebilirsiniz zarar da.

Sene başında Amerikan doları veya euro alan bir yatırımcı, 6 ay sonra bu doları veya euroyu satarsa yaklaşık olarak %8 kâr elde etmiş olacak.

Son olarak dünyada şu an için en çok kazandıran yatırım aracı kripto paralar. Bitcoin ise kripto paralar içinde volatilitesi görece düşük olan bir para birimi. Diğer kripto paralarda %3000’e kadar kâr elde edenler var. Bu piyasanın ilgi çekmesinin ana sebeblerinden birisi de bu. Dünyada bu yatırım araçlarının yanında Hisse senetleri, Tahviler, Bonolar, gayrimenkuller ve Forex piyasaları gibi bir çok yatırım aracı var. Bu yatırım araçlarını da sizler için pek yakında inceleyeceğiz…

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın