Nisan 20, 2022

ABD’de Milletvekillerinden SEC Eleştirisi Geldi: “Yeni Kurallar Kabul Edilemez”

İki üst düzey ABD’li milletvekili (lawmakers), kripto ekosisteminde “yeniliği engelleyebilecek” yeni kurallar önerdiği için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘nu (SEC) eleştirdi.

Kuzey Carolina temsilcileri Cumhuriyetçi Patrick McHenry ve Michigan’dan bir temsilci olan Bill Huizenga, Pazartesi günü SEC Başkanı Gary Gensler’e özellikle önerilen iki kural değişikliği konusundaki endişelerini dile getiren bir mektup gönderdi.

SEC, geçtiğimiz Ocak ayında “değişim” tanımının, “İletişim Protokol Sistemlerini” içerecek şekilde genişletilmesini önermişti. Gary Gensler ise bu yıl boyunca yapılacak düzenlemeler ile kripto borsalarını düzenlemek istediğini dile getirmişti.

McHenry ve Huizenga, bu kadar geniş bir tanımın piyasadaki katılımcılar için bir belirsizlik hali yaratacağını düşünüyor.

“SEC, Kural 3b-16’da önerilen değişikliklerde özel olarak bir ‘İletişim Protokolü Sistemi’ tanımlamasa da, anladığımız kadarıyla SEC kapsamlı bir görüş almak istiyor. Bu, şu anda bir “değişim”in gerekliliklerini karşılamayan piyasa katılımcıları için önemli bir belirsizliğe neden olacaktır. Bu potansiyel sonucun yeniliği engellemesi muhtemel görünüyor.”

SEC ise Mart ayında başka bir kural değişikliği daha önererek, halihazırda 1934 tarihli “Mübadele Yasası” ile “satıcının (dealer)”, kendi hesabına, menkul kıymetler alıp-satmayla uğraşan herhangi bir kişi olarak tanımlanmasıyla ilgili maddeyi değiştirmek istedi.

McHenry ve Huizenga ise, SEC’in bu “düzenli bir işin parçası” tanımını, “diğer piyasa katılımcıları likidite sağlama etkisi olan rutin bir menkul kıymet alıp satma düzenine girmeleri durumunda menkul kıymet alıp satan kişileri de kapsayacak şekilde genişletmek istediğini” belirttiği.”

Milletvekillerine göre daha endişe verici olan şey SEC’in bir dipnotta gösterdiği ancak başka hiçbir yerde göstermediği yeni öneriyle birlikte, herhangi bir ek bilgi ve maliyet-fayda analizi olmaksızın menkul kıymet olarak kabul edilen dijital varlıklarını da kapsayacak. Milletvekillerine göre SEC hem piyasa katılımcılarını korumaktan hem de yeniliğin devam etmesine izin verecek bir denge politikası takip etmelidir.

Milletvekillerine göre dijital varlık ekosisteminde daha fazla düzenlemeye ve dolayısıyla belirsizliğe şu an ihtiyaç yok. “SEC, önerdiği kurallar için de bir maliyet-fayda analizi sağlamalıdır.”

Yasa koyucular ayrıca SEC’e bir kural değişikliği önerdikten sonra en az 60 günlük bir kamu yorum süresi sağlamaya çağırdılar.

Kaynak : The Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.