ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu Açıklandı: İşte Veriler!

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan yeni verilere göre, ülkedeki işsizlik oranı Mayıs ayında %3,7’ye yükseldi. Öte yandan, ülkenin işgücü piyasası bu ay için toplam 339.000 tarım dışı bordrolu iş ekledi.

Yaşanan artış %0,3’lük bir yükselişe işaret ederken, işsiz sayısı 6,1 milyon olarak kaydedildi. Dahası, istihdam artışı rakamları 180,000 istihdam bekleyen tahminlerle uyuşmadı. Mayıs ayındaki artış, büro tarafından bildirilen Nisan ayındaki revize edilmiş büyüme oranını aştı.

Ülkenin mevcut ekonomik durumu göz önüne alındığında, tüm gözler bugün açıklanacak olan işsizlik rakamlarına çevrilmişti. Dahası, açıklanan rakamlar Mayıs ayı için bir artış göstermiş ve mevcut işgücü piyasasına ilişkin daha iyi bir genel tablo ortaya koymuştur.

Özellikle, ABD işsizlik oranı bu ay için %3,7’ye yükselerek dikkat çekti. Buna ek olarak, büro raporu Nisan ayı için istihdam yaratma rakamlarını revize etti. Rapor edilen rakamlar 253,000’den 294,000’e yükseltildi. Alternatif olarak, Mart ayında da istihdam artışı verilerinde bir revizyon gözlemlenmiş ve rakamlar 165,000’den 217,000’e yükselmiştir.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere işsizlik oranının %3,5 olması beklenirken Nisan ayı işsizlik oranı %3,4 olarak gerçekleşmişti. Ayrıca, Çarşamba günü açıklanan İş Açıkları ve İşgücü Devir Anketi (JOLTS) son trendlerin tersine döndüğünü gösterdi. Özellikle, aylar süren düşüşün ardından hem Mart hem de Nisan aylarında açık işlerde artış kaydedilmiştir.

Şubat ve Mart ayları arasında 10 milyon sınırının altına düşen açık iş sayısı 358,000’den 10.1 milyona yükselmiştir. Anket ayrıca işten çıkarmaların da Mart ve Nisan ayları arasında düştüğünü kaydetti. Nitekim bu rakam 264,000 azalarak 1.6 milyona gerilemiştir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.