ABD Doları, Dijital Para Olma Yolunda!

0

Ekonomideki değişim blockchain teknolojisi ile bambaşka bir boyuta taşındı. Blockchain teknolojisi, güvenli ve merkezi olmayan paraları doğurdu. Bu paraların başını ise Bitcoin çekti. Bitcoin’den sonra da bir çok kripto para piyasaya çıktı. Kripto paraların sayısı şu anda 4000’den fazla.

Kripto paralar günlük hayata adapte olmaya başladıkça, para basma yetkisini elinde bulunduran devletler, konuya iki farklı şekilde bakmaya başladı. Bazı devletler bu paraları, kendi para birimlerine engel olarak görürken, bazıları ise değişime ayak uydurmaya başladı.

Tabiki bu paralardan en çok rahatsız olan devlet, rezerv para birimi elinde bulunduran Amerika Birleşik Devletleri oldu. ABD önce bu paralara karşı çıksa da sonradan değişime ayak uydurması gerektiğini fark etti. Böylelikle ABD’de dijital dolar tartışmaları başladı.

ABD için ilk tartışılan konu kendi kripto parasını oluşturup oluşturmayacağıydı. Ardından gelen diğer konu ise ABD Dolarının tokenizasyonu. Peki bu tartışmalar nasıl gündem oldu? ABD’li iki senatörün, FED’e gönderdikleri mektup ile başladı.

Mektuptan kısaca söz etmek gerekirse, söz konusu iki senatör French Hill ve Bill Foster. Senatörler FED’e sunma amacıyla bir mektup yazdı. Mektupta senatörler ulusal kripto para konusunda FED’i düşünmeye teşvik ediyor.

Ardından, geçtiğimiz günlerde Anthony Pompliano bir programda Dolar’ı en kısa zamanda tokenize edilmesi gerektiğini belirtti.

Hiç kuşkusuz dünya kripto para sektörüne uyum sağlamaya başlıyor. Bunun en önemli göstergelerinden biri Facebook’un kendi kripto parası olan Libra’yı piyasaya sürecek olması. Facebook çok büyük bir isim ve sektöre öncülük ediyor. Daha da önemli örnek ise Çin gibi ülkelerin kendi ulusal kripto parasını çıkarma kararı alması. İşte bu gelişmelerle birlikte ABD’nin de bu sektöre girmesi bekleniyor.

Tüm bu gelişmelerden daha önemli sebep ise; dijital paraların yaygın kullanım alanı kazanmasıyla ABD dolarının üstünlüğünü kaybetme korkusu.

Son olarak yeni açmış olduğumuz Twitter hesabından bahsetmek istiyoruz. Bu hesapta kripto paraları genel olarak konuşuyor, Bitcoin ve altcoinlerin analizini yapıyoruz. Blockchain ve geleceği de tartışacağımız bu hesabı takip etmenizde büyük yarar olabilir. Hesabımız: Coin Evreni (@CoinEvreni): https://twitter.com/CoinEvreni?s=08 linkteki bağlantı ile ulaşabilirsiniz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın