Vitalik Buterin 100 Milyon Dolarlık SHIB İle Ne Yapmayı Planlıyor?

Son zamanlarda kripto dünyasının en ilgi çeken hikayelerinden birisi olan Ethereum kurucusu Vitalik Buterin ve Shiba Inu (SHIB) destanında yeni bir gelişme var.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, geçtiğimi aylarda Crypto Relief fonuna gerçekleştirdiği büyük Shiba Inu bağışının 100 milyon dolarını geri aldı.

“CryptoRelief 100 milyon dolarlık SHIBA fonunu bana iade ediyor. Bu fonları, bilimsel danışmanların yardımıyla, CryptoRelief’in zaten mükemmel olan çalışmasını dünya çapında bazı daha yüksek riskli, daha yüksek ödüllü covid bilimi ve yardım projeleriyle desteklemek için kişisel olarak dağıtmak niyetindeyim.”

Söz konusu yardım fonunu oluşturanlardan birisi olan Polygon kurucu ortağı Sandeep Nailwal, Hindistan’ın parasal katkıda bulunabileceği projelerin kapsamını sınırlayan yasalarına uyması gerektiğini açıklayarak durumun neden böyle olması gerektiğini açıkladı.  Aynı zamanda, bir Kanada vatandaşı olan Buterin, bağışlar konusunda daha fazla serbestliğe sahip ve bu da onun daha riskli bahisler yapmasına izin veriyor:

“Vitalik’in Hintli olmaması, daha hızlı kararlar alarak ve daha yüksek riskli ama aynı zamanda daha yüksek getirisi olan projelere yerleşerek bu dağıtımı daha hızlı yapmasına yardımcı oluyor.”

Buterin; fonları aşı araştırma ve geliştirme, havalandırma, hava filtreleme ve diğer alanlarda araştırma ve geliştirmeye odaklanan projelere yönlendirecek olan “Balvi” adlı bir organizasyonun kurucu ortağı olduğunu da açıklıyor.

Geri gönderilen 100 milyon dolarlık SHIB’in toplam değeri USD Coin’e (USDC) çevrildi, bu da gelecekteki bağışların SHIB tokeni üzerinde satış baskısı yaratmayacağı anlamına geliyor.

Meme coin’in yaratıcısı tarafından Shiba Inu arzının yarısını istemeden de olsa hediye olarak kabul etmek zorunda kalan 27 yaşındaki milyarder, pandemi odaklı yardım fonuna 1 milyar dolarlık SHIB bağışladıktan ve geri kalan SHIB’i yaktıktan sonra Mayıs ayı başlarında oldukça büyük bir heyecan yaratmıştı. Ancak, fiyat oynaklığı ve uyum sorunları nedeniyle bu cömert bağışı gerçekten nakde çevirmek zordu.

Lex Fridman ile gerçekleştirdiği bir podcast’te Buterin, sahip olduğu köpek paralarının ne kadar büyük bir değerinde olduğunu nasıl anladığını ve onlarla “gerçekten iyi şeyler” yapmaya nasıl karar verdiğini açıkladı:

“Bu köpek token’larını gördüm, gittikçe daha fazla insanın onlar hakkında konuştuğuna şahit oldum ve bir noktada bu şeylerin milyarlarca dolar değerinde olduğunu fark ettim. Sonra düşündüm, bununla yapabileceğim gerçekten çok iyi şeyler var.”

Bu farkındalıktan sonra ETH kurucusu Crypto Relief vakfına büyük miktarda bir bağış yaptı ve osırada yaklaşık 6.7 milyar dolar değerinde olan kalan Shiba Inu zulasının yüzde 90’ını yaktı. Kanadalı-Rus programcı ayrıca proje yaratıcılarından rızası olmadan kendisine token göndermemelerini de rica etti.

Geçtiğimiz günlerde bu dev SHIB yakma süreci hakkında konuşan Vitalik Buterin, Up Only podcast’inin bir bölümünde Mayıs ayında gerçekleştirdiği 6.7 milyar dolarlık yakım sürecini detaylandırdı ve sürecin oldukça eğlenceli ancak aynı zamanda korkunç olduğunu söyledi.

“Bütün süreç hem ürkütücü hem de eğlenceliydi. En korkunç kısım, bunun şimdiye kadar sahip olduğumdan çok daha büyük miktarda bir para olmasıydı.”

Kaynak : u.today


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.